Agresivita a netypické chování sumcůDost lidí se mne často ptá, jak to, že jsou jejich ryby dravější nebo bojácnější než se obecně píše. Uvedu to pouze na pár příkladech. Moji pangasi o délce 30-40 cm byli naprosto krotcí a žrali mi potravu z ruky za plného osvětlení a jiné i velmi malé ryby naprosto ignorovali. Jiní chovatelé říkali, že jejich pangasi se celý den krčí v rohu mezi rostlinami a ožívají až po zhasnutí a další tvrdili, že jim pangasi během pár dnů kompletně zlikvidovali v akváriu neonky. Pakeříčkovci (25-35 cm) mi žili v jedné nádrži se živorodkami a na pokoji nechávali všechny ryby včetně nerozplavaného potěru polehávajícího na dně. Kamarád měl jednoho pakeříčkovce kolem 18 cm, který byl naprosto agresivní a lovil v nádrži ryby do velikosti dospělé mečovky. Doma mám anténovce Microglanis iheringi, kteří se živí v přírodě jen kuklami mravenců a drobným hmyzem. Ti moji o délce asi 6 cm když nedostali masitou stravu (patentky, sekané maso apod.), mi potrhali do rána pancéřníčky Corydoras paleatus. Dospělí samci gupek jsou pro ně naprostá lahůdka. Umělá krmiva nepřijímají. Sumci i v rámci jednoho druhu se chovají různě. Jsou mezi nimi opravdu velké rozdíly co se "povahy" týče, jestli se to dá takhle říct. Zvlášť dravci jsou svým způsobem osobnosti a odhadnout chování jednotlivých kusů je nemožné. Je u nich lépe počítat se vším.
foto: © Vilém KřečanDůležité je u nich správně odhadnout množství potravy. Pro všechny druhy sumců, kteří se živí masem platí, že dostatečné množství potravy = tolik, kolik jsou schopni jednorázově sežrat. Bříško se nakrmené rybě velmi výrazně vyklene (nafoukne) oproti ještě hladovému kusu a nakrmená ryba odpočívá na místě a nehledá další potravu. To, co může stačit jiným rybám na týden, je pro sumce dávka na jeden den. Pozor na krmení umělými krmivy - granulemi, tabletami a "čočkami". Ty je lépe u dravých sumců vždy nejdříve namočit do vody, nechat nabobtnat a teprve dát rybám. Když se krmí suchými krmivy někteří sumci mají snahu spolykat jich rychle velké množství, které jim v břiše časem nabobtná a ryby uhynou.

Krmím každý druhý den a velcí agresivnější dravci mi nechávají na pokoji rozplavaný potěr živorodek. Jediná výjimka je bichirek kalabarský, který i když je z pohledu chovatele "dostatečně" nakrmený dokáže ulovit a spolknout velké dospělé kusy mečovek, ale to není sumec.

Obecně platí, že neonky, malé tetry a jiné drobné a výrazně zbarvené rybky jsou pro většinu dravějších ryb velmi lákavá kořist a nedoporučuje se je s nimi chovat.  Copyright © Catfish, 2000-2006