ERPETOICHTHYS CALABARICUS

Smith, 1865
bichirek kalabarský, bichirek úhořovitý

(Reedfish, Rope fish, Snake fish)

Výskyt: Afrika (Angola, Benin, Kamerun, Nigérie, Kongo)
Délka: asi 40 cm v akvarijních podmínkách, v přírodě dorůstá 90 cm
Teplota: 22 - 28 st. C
Tvrdost vody: měkká až tvrdá (v přírodě vplouvá i do brakických vod)
pH: 6 - 8


Patří do čeledi bichirovitých (Polypteridae) a je to jediný zástupce svého rodu. Žije v pomale tekoucích vodách. Je to dravec, který se živí rybami, bezobratlými, žábami, hmyzem a jinou masitou stravou, případně požírá mršiny a částečně i rostlinné zbytky. V akváriu přijímá jakoukoliv drobně sekanou masitou stravu, žížaly, nitěnky, krevetky, mražené patentky a koretry a pod. Loví ryby do velikosti dospělé mečovky. Ve vodě plave vlnivým pohybem podobně jako hadi. Aktivní je především večer a v noci. Kořist identifikuje pomocí trubičkovitých nozder vepředu hlavy, pomalu se přiblíží, zastaví se a pak znenadání prudkým výpadem chytí rybu, kterou potom polyká vcelku. Je velmi žravý. Umělá krmiva podle mých zkušeností odmítá.

Tělo má kryté velkými tvrdými ganoidními šupinami. Břicho je nažloutlé až oranžové, horní strana těla zeleno-hnědá. Břišní ploutve mu chybí. Prsní ploutve jsou kulaté a má na nich výraznou kulatou černou skvrnu. Na hřbetě má 7-13 malých ploutviček podepřených vždy jedním trnem, v klidu je má přitažené k tělu, v rozrušení vztyčí trn a ploutve potom vypadají jako malé trojúhelníky. Je schopen žít i ve vodách s nízkým obsahem kyslíku, má vyvinuté plicní vaky, které mu slouží jako přídatný dýchací orgán, díky tomu může přijímat atmosférický kyslík. I v akváriu by měl mít možnost chodit se nadechovat na hladinu. Je schopen přežít mimo vodu až 8 hodin, pokud jeho tělo zůstane částečně vlhké. Oči má malé, ale má vynikající čich. Je dlouhověký.

Je třeba ho chovat v dostatečně velkém akváriu (200 l a více) s mnoha úkryty, ve kterých se schovává přes den. Uvádí se, že nádrž by měla mít dokonale těsná krycí skla, neboť se dokáže protáhnout velmi malou štěrbinou a opustí akvárium. (Přestože mám mezi krycími skly a stěnou akvária větší mezery, zatím se mi ani jednou bichirek nepokusil o útěk.) Na rozdíl od jiných bichirů (Polypterus) není agresivní vůči vlastnímu druhu a v jednom akváriu lze chovat 4 - 6 kusů těchto ryb.

V akvarijních podmínkách se ho zatím nepodařilo rozmnožit.

Základní informace o něm jsou na Fishbase.


  Copyright © Catfish, 2000-2006