Čím přikrmovat krunýřovce ?Nejprve se zmíním o potravě vhodné pro nejčastěji chované krunýřovce Ancistrus sp..

Je potřeba si uvědomit, že ačkoliv tyto ryby okusují řasy a kořeny v akváriu a sbírají zbytky potravy spadlé na dno, k pokrytí jejich nároků na potravu to obvykle nestačí. Pokud začne krunýřovec hladovět, svou pozornost zaměří na jemnolisté rostliny a na rostliny rodu Echinodorus. Pokud nemají možnost si v akváriu najít vhodnou stravu v dostatečném množství, může dojít i k tomu, že zejména mladí krunýřovci (2-5 cm) přestanou růst, někdy i trvale zakrní (to znamená, že už nikdy nedorostou normální velikosti).
mláďata ancistrusů si pochutnávají na plátku cukýny


Proto je vhodné jim nabízet pestrou stravu. Myslím tím především rozličnou zeleninu. V oblibě mají zejména čerstvé listy salátu, špenátu a čínského zelí, plátky okurek nebo jejich slupky, kousky mladé dýně a cukýny, slupky z "cukrového" nebo "ananasového" melounu, vyloupané kuličky hrášku, plátky jablka, mrkve a brambor.
pro dospělé ryby není problém stejný kousek cukýny sníst během 15 minut


V zimě a na jaře hrozí jedno velké nebezpečí a to vysoké množství dusičnanů v rychlené zelenině. Zvláště u potěru a mladých ryb může dojít k otravě s následným rychlý úhynem ! Špenát doporučuji raději čerstvý a nejlépe se mi osvědčil tzv. "mangold" s dlouhými řapíky a velkými listy.

Zelenina se v akváriu rychle rozkládá a v létě by za 24 hodin způsobila ve vodě zákal. Nezkrmené zbytky je třeba po několika hodinách z nádrže odstranit.

Protože to nejsou jen vegetariáni, ale přijímají i masitou stravu, můžeme jim nabídnout i kousky libového masa, žížaly, mražené patentky, nitěnky, dafnie a pod. Živá potrava má pro ně smysl tehdy, když ji můžou sníst na dně, potravu plovoucí ve vodě neloví. V případě nedostatku masité stravy budou obtěžovat větší plže (měchýřovku východní - Pomacea bridgesi, syn. Ampullaria australis) a snažit se je z boku okousávat. Při takové "péči" plž obvykle po čase uhyne.

Z umělých krmiv mají nejraději ty ve formě "chipsů" (algae wafers), tablety na dno nebo lepící na sklo, které se jim nejlépe okusují. Značek na trhu je rozmanité množství, a mně se osvědčily především druhy s přídavkem spiruliny. V každém případě by umělá potrava měla tvořit jen menší zlomek a převažovat má potrava výše jmenovaná (zelenina, červi...). Pokud chce velký krunýřovec sníst potravu, která plave na hladině (vločky apod.), musí se otočit bříškem nahoru a posbírat ji ze spodu. Značku krmiva je dobré po čase vystřídat za jiný druh.
Větší krunýřovci ( Glyptoperichthys, Hypostomus) mají potravní nároky shodné s Ancistrus sp.velcí krunýřovci přijímají rádi i tvrdší listy např. ze zelí a květáku


Na závěr ještě zdůrazním, že většina krunýřovců potřebuje pro zajištění balastních látek okusovat kořen.

Mezi krunýřovci však existují druhy, které jsou masožravé a nelze očekávat, že budou v nádrži likvidovat řasy, nemají na to ani přizpůsobená ústa. Mezi takové ryby patří například i velice pěkný krunýřovec zebra ( Hypancistrus zebra - L46).  Copyright © Catfish, 2000-2006