HYPANCISTRUS ZEBRA - L046
(Imperial Pleco, Zebra Pleco)

Isbrücker & Nijssen, 1991

krunýřovec pruhovaný, krunýřovec zebraVýskyt: Rio Xingu (Brazílie)
Délka: 8 - 12 cm
Teplota: 26 - 29 st. C
Tvrdost vody: měkká (maximální tvrdost 8 N st.)
pH: 6,5 - 7 (obecně nesmí pH klesnout pod 6, jinak snáze onemocní různými chorobami)


L46 je nejpopulárnější sumec vůbec. Má velmi atraktivní zbarvení, které zůstává celý život stejné. Není tak plachý jako ostatni krunýřovci. Pozor je to masožravec! Jeho zuby nejsou přizpůsobeny k požírání řas. Miluje živou a mraženou masitou potravu, ale nemá chybět i rostlinná složka - okurek, salát, paprika. Je to přátelský druh. Důležité je mít v akváriu teplotu nad 26 st. C a silný proud vody, aby se cítil dobře. Ve společnosti jiných ryb je důležité kontrolovat stav ryb, i když nejsou bojácní, může se stát že budou zaostávat v krmení. Sameček bývá větší, je více širší v partii hlavy a prsních ploutví než samice. V zajetí ho lze rozmnožit. Potřebuje kvalitní krmení a duležitý je i úkryt, kde se bude třít. Je vybíravý, jeskyňka by měla mít jen jeden otvor a velikost jen nepatrně větší než je šířka ryby. Doporučuje se bambusová tyč nebo úkryt z vypalované hlíny - opět na míru ryby.
Pro jejich odchov jsou důležité i parametry vody (ph blízké 7, teplota kolem 28 st. C a pro správný vývoj jiker i velmi měkká voda). Pár se vytírá v noci, jikry jsou poměrně velké a bývá jich velmi málo. Po 3-4 dnech samec vykouše plůdek z jikerných obalů. Po 7-8 dnech mláďata stráví žloutkový váček. Jejich první potravu tvoří nauplie žábronožek. Obvykle se podaří odchovat pouze 5-12 mladých rybek z jednoho tření.
Poprvé byly přestaveni v roce 1989 pod označením "ZEBRA-PECKOLTIA" a v roce 1991 zařazeni do rodu Hypancistrus a vědecky popsáni jako Hypancistrus zebra. K jejich prvnímu rozmnožení v zajetí došlo ve stejném roce. Do téhož druhu patří i ryby označované jako L098 (v r. 1992) a L173 (v r. 1994).

Další zajímavé stránky věnované tomuto druhu ryb jsou např. na:
homepages.ihug.co.nz - odchov
www.scotcat.com - chov
www.scotcat.com - odchov
www.planetcatfish.com - chov i odchov
případně i www.thekrib.com  Copyright © Catfish& Beny, 2000-2006