CALOPHYSUS MACROPTERUS

(Lichtenstein, 1819)

anténovec velkoploutvý

foto: © Wolfgang Ros,wolfgang-ros.de.tt

Výskyt: Jižní Amerika - Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Venezuela
Délka: obvykle 45 cm v akváriu, v přírodě dorůstá kolem 50 cm
Teplota: 23 - 25 st. C, (maximum 29 st. C)
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6 - 7,4Jedná se o velkou rybu a tomu by měla odpovídat i velikost nádrže: 200*70 (lépe 80) *60 cm, objem 800 až 1000 litrů, s dobrou filtrací. Chovat se dá jen s většími druhy ryb např. s krunýřovci, trnovci a cichlidami. Je to hbitý dravec, který mimo dobu lovu odpočívá na svém oblíbeném místě v akváriu. Má protáhlé tělo a širokou hlavu. Vousky jsou dlouhé, sahají až po tukovou ploutev. Na těle má množství teček, jejich rozmístění se může lišit u různých populací.

Krmení je snadné, rád přijímá masitou stravu. Mláďata lze přikrmovat patentkami, větší ryby pak rybími filetami nebo peletami (např. pro pstruhy).

V přírodě žije v mělkých vodách u břehu v blízkosti lidí, kde se přiživuje na zbytcích potravy. Je mrchožrout. Je schopen vykusovat z jiných ryb velké kusy masa. Často napadají zraněné ryby. Ve Venezuele a v Kolumbii ho označují jako sumec-mačeta.


Pozn.:
Někdy se tyto ryby řadí do samostatné čeledi - Calophysidae.

Tak jako ostatní anténovci Pimelodidae, je citlivý na použití chemických přípravků v akváriu.


Literatura:
Datz-article: Ros, Wolfgang and Schmidt, Jakob (2008): Calophysus macropterus: Ein "Hai" im Süßwasseraquarium : D. Aqu. u. Terr. Z. (Datz) 61 (4): 16-18.


Veškeré fotografie: © Wolfgang Ros,wolfgang-ros.de.tt


  Copyright © Catfish, 2000-2008