HYPANCISTRUS sp. - L066

(King Tiger Pleco, Network Pleco, Scribbled Pleco)

krunýřovec

(větší ryba vlevo)


Výskyt: mezi Rio Xingu a Rio Tocantins (Brazílie)
Délka: 12 - 15 cm
Teplota: 26 - 29 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6 - 7


Tento Hypancistrus je v mládí krásně černobíle zbarvený. Je podobný krunýřovci Hypancistrus zebra. Ve stáři se toto vyrazné zbarvení ztrácí a převažuje tmavá barva, ale i přesto je velmi atraktivní. V akvarijních podmínkách se ho již podařilo rozmnožit (další fotografie jsou vidět tady). Je společenský, jen samci jsou teritoriální. Vůči jiným rybám není agresivní. Pohlaví lze jen těžko určit, ale samci jsou tmavší a mají na prsnich ploutvích a na žaberních víčkách delší "chloupky" (tzv. kožní zuby - jemné odontody).

Ze začátku mohou být problémoví, ale po zabydlení v akváriu jsou to odolné ryby. Vyžadují mnoho úkrytů a pařezy. Jsou to masožravci, ale přijímají i hrášek, papriku a rostlinné tablety. Za potravou vyplavávají za šera a v noci. Na pozorování těchto krásných krunýřovců je dobré mít tlumenné osvětlení, které by ryby nerušilo při přijímání potravy a zároveň je chovatel mohl vidět.

Poprvé byli představeni v roce 1990 pod obchodním označením L066 - King Tiger Pleco. Nyní se řadí do rodu Hypancistrus, ale ani to ještě nemusí být definitivní. (Dříve se označovali jako Peckoltia.)

Této rybě se podobá i Hypancistrus sp. - L236 z Rio Iriri, Brazílie dorůstající délky 12 až 14 cm.
Hypancistrus L066
foto: © Vilém Křečan  Copyright © Catfish& Beny, 2000-2006