Rostliny vhodné k osázení kolem jezírka - okrasné trávy


Jako dekorační prvek se kolem rybníčků a jezírek využívají rozmanité druhy trav. Pojmenování okrasná tráva se používá pro všechny rostliny, které mají vzhled trávy, i když některé botanicky řadíme do jiných čeledí. Jejich výška je daná druhem a pohybuje se od trpasličích až po obří rozměry. Zbarvení je také rozličné: od žlutobílé přes zelenou, červenohnědou až po modravou a stříbřitou. Květenství trav je po usušení možné použít do různých vazeb i jako dekorace do vázy.

Mezi nízké druhy (do 30 cm) patří např. kostřavy (Festuca), středně vysoké do 65 cm patří metlice (Deschampsia), mezi trávy vyšší (2 m a více) patří např. pampasová tráva (Cortaderia) s nádhernými 30 cm dlouhými klasy.

Až na výjimky mají okrasné tráva rády slunné a suché stanoviště s propustnou půdou.

Rozdělit je můžeme na trvalé rostliny a na jednoleté trávy.

Vytrvalé druhy obvykle množíme dělením trsů a na konci podzimu je třeba je zazimovat. Mrazuvzdorné druhy necháme na stanovišti, trs trávy nahoře stáhneme provázkem a kolem rostliny nasypeme listy spadané ze stromů, u citlivějších druhů navíc trs z boku (u kořenů) obložíme větvemi jehličnatých stromů. Pokud tráva vyžaduje přes zimu suchou půdu, je třeba ji dokola přikrýt fólií, jinak by do jara vyhnila. Vymrzající druhy vyryjeme na podzim ze země a umístíme je na suchém místě, kde není mráz. Na jaře jen trsy rozdělíme a opět vysadíme na stanoviště.

Nově zakoupené rostliny se nedoporučuje vysazovat na podzim. Je lepší je nechat v květináči na chladnějším místě chráněném před mrazem a na stanoviště je vysadit v polovině května.

Pro jednoleté trávy je typické, že v jednom roce vyklíčí, vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a zahynou. Některé druhy vyséváme na jaře přímo na stanoviště (Agrostis, Bromus, Briza), jiné musíme předpěstovat a vysázet až v druhé polovině května po "zmrzlých mužích" (Lagurus, Hordeum).


Nejčastěji pěstované trávy patřící mezi lipnicovité (Poaceae):PHALARIS ARUNDINACEA
lesknice (chrastice) rákosovitá - lidově pentlička

(odrůda "Picta")


Lesknice je vytrvalá, nevymrzající a silně se rozrůstající tráva. Listy jsou žíhané, u vzrostlých trsů až 100 cm vysoké. Přestože preferuje vlhká stanoviště, snese i sušší místa, ale potom roste pomaleji. Množí se dělením. Je třeba ji hlídat a omezovat v růstu, aby neutlačovala jiné druhy rostlin v okolí. Nejčastěji se pěstují barevné odrůdy "Picta" nebo "Tricolor". Na zimu ji ponecháváme tak jak vyrostla, případně ji provázkem svážeme do větších trsů a obvykle v dubnu, jak začnou rašit mladé výhony, jen seřízneme loňská uschlá stébla.MISCANTHUS SINENSIS
ozdobnice čínská, čínský rákos
(kultivar "Zebrinus")


Je to mohutná a vytrvalá tráva, která při dobrých podmínkách může dorůstat do výšky až 2 metrů, listy jsou asi 2 cm široké a podobají se rákosu. Pouze v teplých oblastech dokáže přečkat zimu a je lepší ji pro jistotu chránit zakrytím (listí a větve chvojí) a zajistit, aby byla v suchu, jinak do jara shnije. Na jaře seřízneme loňské výhony. Raší až koncem jara. Během růstu vyžaduje výživné a propustné půdy a dostatek vláhy. Roste pomalu a pěkné trsy vytváří až třetím rokem po zasazení. Nejčastěji se pěstují odrůdy "Variegatus" (podélně pruhované listy), "Zebrinus" (příčně pruhované listy) a "Garacillimus", která se využívá především jako solitéra.
ARUNDO DONAX
(Giant reed)(výška rostliny 4 m)


Je rozšířen v tropických a subtropických zemích Euroasie a Afriky. Je jak komerčně využíván tak i pěstován jako okrasná rostlina (nejčastěji varieta "Versicolor" s bílými okraji listů).Arundo je vytrvalá tráva dorůstající v příhodných podmínkách do výšky až 6 metrů, u nás okolo 3 metrů. Vytváří stébla o průměru 2-4 cm, která připomínají bambus a jsou uvnitř dutá, rozdělená kolénky na více sekcí. Pod zemí vytváří mohutný kořenový systém s množstvím hlíznatých oddénků, na kterých se tvoří pupeny, ze kterých raší nová stébla. Kvete nepravidelně, lata je dlouhá od 30 do 60 cm. U nás se množí jen vegetativně. Vyžaduje hluboké vlhčí písčité půdy. Nevyhovují mu těžké nepropustné půdy, půdy zamokřené nebo zasolené. V našich podmínkách, obzvlášť v chladných částech republiky, často vymrzá. Arundo nesnáší nízké pH, přihnojuje se chlévskou mrvou nebo kompostem. Dříve byl vysazován pro zpevnění břehů vodních toků a na ochranu před větrnou erozí, nyní je považován za invazní složku flóry.CORTADERIA SELLOANA
kortadérie, pampová tráva, pampas

Toto je další vysoký druh trav. Patří mezi dvoudomé rostliny, t.j. někteří jedinci mají květy samičí a jiní samčí. Hezčí klasy bývají na samičích rostlinách a měří od 30 do 50 cm. Nejlépe se kortadérii daří v hluboké, propustné, výživné půdě, na teplém místě s přímým slunečním svitem. Je choulostivá, v zimě nesnáší vlhko a je třeba ji důkladně zazimovat (svázání, zasypání listy, fólie proti vlhku a nakonec chvojí). Na jaře se sestřihnou stará stébla těsně u země a rostlinu začneme zalévat. U nás se množí především vegetativně dělením trsů.PENNISETUM (P. ALOPECUROIDES, P. WILLOSUM)
vousatec

U nás se pěstují především dva druhy. Prvním je vousatec Pennisetum alopecuroides (syn. P. compressum nebo také P. japonicum). Má šedozelené úzké listy, husté jemné klasy, které se vytváří koncem léta. Dorůstá výšky asi 80 cm. Vytváří široké trsy. Má rád výživné a propustné půdy. Druhý druh je vousatec vlnatý Pennisetum villosum. Je nižší, dorůstá výšky 60-70 cm. Listy jsou tvrdé, ostré a našedle zelené. Klasy se objevují až v polovině září. Jsou zelenohnědé a jakoby rozježené. Oba dva druhy se množí dělením trsů. K zazimování stačí jen obsypat suchým listím, staré listy seřízneme až na jaře.


  Copyright © Catfish, 2000-2006