Letnění tropických a subtropických rybek

Jezírko - fotografie červenec 2002



Protože keříčkovce Heteropneustes fossilis se mi dařilo opakovaně a bez problémů "letnit" venku, letos mě napadlo udělat něco podobného v zahradním jezírku i s běžnými živorodkami (gupky, platy a Black Molly). Jezírko je plastové o objemu kolem 450 l a je umístěné směrem na jih. Voda je v něm pouze děštová. Zatím můžu říct, že z původních 60 mláďat o délce 1 až 5 cm, která tam byla v červnu vysazena, přežila aklimatizaci kromě asi 3 kusů všechna a v současnosti se jejich počet minimálně ztrojnásobil. Ryby teď mají výraznější zbarvení a jsou velmi plaché. Vůbec "nežebrají" o potravu, jak to neustále dělaly v akváriu. Jsou přikrmovány jen jednou týdně malým množstvím černých komářích larev a hrubším planktonem. Zajímalo mě, jak budou reagovat na to, když jim jednou místo komářích larev nasypu trochu vločkového krmení. Naprosto ho ignorovaly a místo toho si dál chytaly drobný hmyz a okusovaly řasy. Naučily se mezi rostlinami číhat i na dospělé komáry, kteří sedají na hladinu, a velice úspěšně je lovit.

Počasí, ale zatím rostlinám v jezírku příliš nepřálo, dvakrát po sobě asi s odstupen 3 týdnů došlo k silnému krupobití s prudkým deštěm a listy leknínů a šípatky byly značně potrhané a zničené. Ryby vše zvládly vpořádku. Vzhledem k tomu, že jezírko je ve svahu, dochází při dešti k tomu, že je půda kolem jezírka odplavována. Do podzimního přelovení ryb nebudu zatím nic upravovat, ale potom chci jezírko zasadit hlouběji a okraje obložit kameny (nejraději štípanou břidlici, pokud ji někde seženu) a ještě přidám víc ozdobných trav, aby se okolní hlína zpevnila jejich kořeny.


Kromě živorodek jsou v jezírku i sumci a to dospělý pár pancéřníčků kropenatých - Megalechis thoracata (Hoplosternum thoracatum) a mládě albinotického krunýřovce Hypostomus sp.

Je pravda, že ryby v jezírku nerostou tak rychle jako v akváriu, ale připadají mi mnohem spokojenější a živější než kdy jindy. Zajímavé bude, jak budou reagovat na podzim na přemístění do akvária.



Ryby, které se dají tzv. letnit:
(podle mých zkušeností, informací jiných akvaristů a údajů z literatury):

- živorodky (Poecilia, Xiphophorus, Heterandria formosa, Phalloceros caudimaculatus)
- pancéřníčci (Megalechis thoracata, Corydoras paleatus a C. aeneus)
- sumci (Heteropneustes fossilis)
- cichlidy (Hemichromis, Pelvicachromis, Aequidens, Tilapia mariae, Cichlasoma festae, Archocentrus nigrofasciatus, Thorichthys meeki)
- labyrintky (Trichogaster, Pseudosphromenus a Macropodus)
- dania (Danio aequipinnatus, D. devario a D. rerio)
- kardinálka čínská (Tanichthys albonubes)
- parmičky (Puntius conchonius, P. filamentosus, P. nigrofasciatus, P. lateristriga a Cyclocheilichthys apogon)
- tetry (Hyphessobrycon anisitsi)


Další informace jsou uvedeny třeba v článku "Zahradní rybníčky (2. díl)" - v části tropické ryby a jejich chov v zahradním rybníčku od Jaroslava Soukopa.





POKRAČOVÁNÍ:
(polovina září)


Protože teploty poklesly v noci z 13.9. na 14.9. na 15 st. C, ryby mám přeloveny z jezírka zpět do akvárií. Všechny jsou vpořádku a nemají žádné známky nemoci. První den byly především živorodky hodně plaché a držely se ve skupině, ale velice rychle si zase přivykly na život v akváriu a už vesele přijímají potravu.

Ze sumců mi největší radost udělali pancéřníčci kropenatí. Jak samec tak i samice vyrostli přes léto asi o 3 cm a jsou celkově robustnější. Naopak mládě krunýřovce Pterygoplichthys sp. je asi o 3 cm menší v porovnání se stejně starým a původně i stejně velkým kusem, který byl přes léto v akváriu.

Anténovci Microglanis iheringi, kteří byli přidáni do jezírka koncem července, aby zredukovali počet mláďat živorodek, výrazně ztloustli. Dostatek potravy (hrubý plankton, larvy komárů, náletový hmyz) a především živé rybky jim opravdu prospěly.






rostliny jsou zasazeny v košíčích ve hloubce asi 20 cm a až povyrostou, přemístím je na dno jezírka



  Copyright © Catfish, 2000-2006