TINCA TINCA

(Linnaeus, 1758)
lín obecný

(další fotografie je např. zde)


Je rozšířen po celé Evropě mimo severní části Skotska, severní Skandinávie, západní části Balkánského poloostrova a také Krymu. U nás se vyskytuje především v dolních tocích řek, nejvýše v parmovém pásmu. Nejlépe se mu daří v odstavených ramenech, velkých přehradních nádržích a rybnících, nejčastěji s bahnitým či písčitým dnem a dostatkem rostlinstva. Má poměrně krátké, robustní a poněkud vyšší tělo. Malé oči jsou nejčastěji tmavě žluté, spodní výsuvná ústa (podobně jako kapr) má s jedním párem vousků po stranách na horním rtu. V postraní čáře se nachází 88-110 velmi drobných šupin, které jsou hluboko zakořeněny v kůži, která je velmi silně pokryta slizem, takže pokud lína uchopíme do rukou je velmi kluzký a hladký. Všechny ploutve má lín ukončeny zaobleně. Ocasní ploutev je široká a jen mírně vykrojená. Hřbet je u lína zbarven zelenohnědě, boky jsou o něco světlejší a lesklejší, břicho špinavě bílé až tmavě žluté. Celé tělo je více či méně zbarveno podle daného výskytu ryby od velmi tmavé takřka černohnědé barvy až po nádherné zelené, zlatavě stříbřité kusy. Je známa také zlatá forma, které se u nás chová v okrasných nádržích častěji než přírodně zbarvená forma. Není to forma nijak výrazně prošlechtěná, nemá tedy jiné nároky na chov, než přírodně zbarvené ryby. Zlaté líny dnes koupíme v řadě akvaristických obchodů, nebo si ji můžeme sehnat přímo v některém rybníkářství, kde se chovem okrasných ryb zabývají. Požerákové zuby jsou jednořadé 5-5.

Lín je spíše samotář - čím starší, tím se rybám svého druhu více straní, záleží však také na dané lokalitě. Je to ryba světloplachá, takže bychom ani v akváriu neměli moc svítit, i když si na to ryby za nějaký čas zvyknou. Je velmi nenáročný na obsah kyslíku a snese i velké znečištění a najdeme ho tedy i ve vodách, kde by jiné ryby nepřežily (podobně jako karas obecný). Hlavní složku potravy lína obecného tvoří především larvy pakomárů, různí červi, nitěnky apod. Živý se tedy převážně bentickými živočichy. Ale také detritem a v menší míře i rostlinnou složkou. Dožívá se až 15 let života, kdy může měřit až 60 cm o váze 7 kg, slyšel jsem však o rybách blížících se hranici 70 cm (především ryby z velkých vodních nádrží jako třeba Nové Mlýny na Jižní Moravě). Jeho růst není nijak rychlý. V prvním roce dorůstá maximálně 8 cm, ve druhém něco kolem 15 cm a v pátém roce měří asi 25 - 30 cm. Samci mají vzhledem k samicím mnohem větší břišní ploutve přesahující většinou i řitní otvor. Pohlavně dospívá v třetím až pátém roce života. Vytírá se od června do července, nejčastěji ve dvou, někdy však i ve třech dávkách. Vytírá se na porosty vodních rostlin. Na 1 kg hmotnosti samic připadá 200 - 300 tis. jiker (které se rozdělí do zmiňovaných dávek - první dávka tvoří opět největší procento). V zajetí se líni většinou nemnoží, pokud se lín v zahradní nádrži chovatelů okrasných ryb vytře je to opravdu veliká náhoda a stává se tak jen zřídka. Lín je u nás také důležitou tržní rybou, pro svoje velmi kvalitní maso. I pro sportovní rybáře má velký význam, je to totiž ryba velmi ostražitá a její ulovení udělá rybáři vždy velkou radost.

Lín je ryba pro chov v zahradních rybníčcích a okrasných studenovodních akváriích jako dělaná. Lze ji chovat se všemi studenovodními mírumilovnými rybami, které snáší alespoň podobné životní podmínky, jako lín. Akvárium vybavíme nejlépe jemným pískem, ve kterém líni rádi hledají potravu, snažíme se také nádrž osadit alespoň nějakými rostlinami. Na škodu nejsou ani kořeny. Stejně tak se pro tento druh snažíme vybudovat i zahradní jezírko. Je to typická ryba kaprových rybníků, takže s výběrem spoluobyvatel nebudou žádné problémy. Postačí mu i méně kvalitní voda s malým obsahem kyslíku, takže s ní nemáme tolik starostí jako s jinými rybami, i přes to se mu samozřejmě snažíme poskytnout podmínky co nejlepší, pochopitelně také proto, že ho asi nebudeme chovat jako jediný druh v nádrži. Je rybou velmi dekorativní - především v akváriu, ale i v rybníčku - pokud pětičlenná skupinka línů sbírá podávané krmivo z hladiny zahradního jezírka, je to opravdu nádhera, ryby ve vodě přímo hýří barvami. To vše a ještě mnohem víc z ní dělá rybu pro chov k okrasným účelům opravdu ideální a je chovateli po celé Evropě a samozřejmě i u nás velmi oblíben.

Jaroslav Soukop       


  Copyright © Jaroslav Soukop, 2000-2006