Jezírka - Jiří Mikyska





foto: © Jiří Mikyska


Mám na zahradě 4 jezírka a zpočátku jsem nevěděl, jak udělat břehy, aby to dobře vypadalo, nebyla vidět fólie apod.

Osvědčil se mi tento postup: první část břehu (tedy do hloubky cca 20 cm - 25 cm) vytvaruji pod mírnějším sklonem (max. do 45 stupňů). Potom následuje asi 10 cm široká rovná římsa, popř. i mírně ukloněná směrem k okraji jezírka a potom již může jít břeh prudce dolů, třeba i pod úhlem 60 stupňů. Na tu římsu vedle sebe naskládám větší kameny nebo ještě lépe obyčejné dlažební kostky. Mají totiž rovnou spodní stěnu a výborně sedí.




foto: © Jiří Mikyska


Za tyto dlažebky pak břeh směrem nahoru vyskládám většími oblázky. Obzvlášť pěkné pravidelně vozím ze Slovenska z Váhu, je jimi doslova vydlážděn, ale i v našich řekách lze nasbírat pěkné. Mezery ještě prosypu drobnějšími valounky. Takto upravený břeh perfektně vypadá a to i při částečném poklesu vody, kdy se při jiné úpravě obnažuje fólie. Břeh také pevně drží. Dlažebky se pod vodou z římsičky nepřevrátí a nepustí oblázky dolů. Další výhodou je možnost přímo do tohoto břehu vsadit mezi oblázky (bez zeminy) drobnější bahenní rostliny např. blatouchy a pomněnky bahenní, takže to vypadá zcela přirozeně. Ale pozor : spodní část břehu (tedy pod římsou z dlažebek) a dno nechte zásadně holé bez oblázků. Při čištění jezírka by velice překážely a stejně se časem pod vodou potáhnou vrstvičkou řas a slizu, takže žádnou parádu nenadělají.




foto: © Jiří Mikyska


Lekníny a všechny další větší vodní rostliny zásadně sázím do plastových mís běžných z domácích potřeb. Dobře se pak s nimi manipuluje. Leknínů mám už asi 15 odrůd různých barev a velikostí.

Ve všech jezírkách chovám také ryby (naši divocí karasi, karas zlatý v barevných formách, zlatý jesen, zlatý perlín, koi kapr), je to nezbytné k tomu, aby mě nesežrali v létě komáři. Mám je tam však v omezeném počtu a nepřikrmuji je. Přispívají k vytvoření biologické rovnováhy.

V jezírkách nepoužívám žádné filtry apod., jak někteří autoři doporučují. Při tomto počtu rostlin a ryb je to zcela zbytečné. Pouze jezírka jednou za dva roky na podzim vyčistím od kalu na dně, přičemž starou čistou vodu nevyhazuji a přepouštím ji z jednoho jezírka do druhého.




foto: © Jiří Mikyska


V každém jezírku se při tomto způsobu vytvořila biologická rovnováha a voda je čistá. Má to svůj vývoj. Za několik týdnů po vybudování nového jezírka voda nejprve úplně zezelená, pak zase zprůzrační. To se může během roku několikrát opakovat. Zásadně se však nesmí voda měnit. Po tomto stadiu drobných zelených řas po 1-2 letech nastane stadium vláknitých řas. Voda je průzračná,ale vytvářejí se chomáče řas pod vodní hladinou. Ty zásadně nevylovuji, pouze pokud vadí leknínům a jiným rostlinám. Tyto řasy spotřebují všechny nadbytečné živiny z vody a krásně ji vyčistí. Koncem sezóny potom tyto řasy ustanou v růstu, chomáče začnou hnědnout a tehdy je vytahám z jezírka. V následujících letech je již jezírko čisté a v rovnováze. Při čištění jezírek neodstraňuji drobné řasy a sliz ze stěn, protože se chovají podobně jako rostliny v akváriu, pouze odstraním kal.

Všechny nadšence vodního zahradničení zdraví Jiří Mikyska.




Fotografie: © Jiří Mikyska






























  Copyright © Jiří Mikyska & Catfish, 2000-2006