Jezírka v jarním období

(březen 2004)


Protože letos byla zima delší než obvykle, k první kontrole stavu jezírek došlo až v druhé polovině března. V jezírku bylo napadané množství starých listů z okolních stromů a ve vodě byly zbytky tlejících částí vodních rostlin. Ve vodě spokojeně plavaly žáby, které v jezírku přezimovaly a kolem nich se proháněl plankton.
skokan na břehu jezírka


Nejdřív bylo třeba zkontrolovat stav vodních a bahenních rostlin. Rákos se musel vystříhat až po nově vyrašené výhony. Lekníny se probudily k životu a na všech byly vidět nové listy. Prustka vytvořila spoustu odnoží, stejně tak blatouch, kosatce a puškvorec ukazují v mělké části jezírka první listy. V košíku se šípatkou širolistou jsou vidět 3 výhony rašící z hlíz.
leknín má již několik nových listů


Na stěnách jezírka se začala tvořit zelená řasa. Tu se mi částečně podařilo odstranit pomocí houby na nádobí a zbytky řasy ve vodě stáhnout síťkou. Stejným způsobem bylo nutné vybrat staré listy z vody.
na břehu vyrůstá blatouch


Překvapilo mě, že po zimě zbylo v jezírku jen velmi malé množství larev vodního hmyzu - asi 10 ks v každém jezírku, přestože na podzim jich tam bylo minimálně 200.
nahoře jsou vidět kosatce, vlevo puškvorec, uprostřed prustka


Lekníny mám teď umístěné v mělčím prosluněném jezírku, rákos a šípatku nechávám v menším hlubším jezírku.
rákos před ostříháním starých listů
a po ostříháníStaré listy ozdobných trav mám sestřižené a listí, které v zimě bránilo jejich vymrznutí je vyhrabané. Dvě malé sazenice Cortaderia zakoupené na podzim, bylo potřeba vyndat z původních květináčků, ve kterých byly zazimované ve sklepě. Nyní jsou sesazeny do větší nádoby a s ní zakopány do záhonu na kraji jezírka. Staré uschlé listy jim ustřihnu časem, až se jim objeví první výhony.
hlíza šípatky


  Copyright © Catfish, 2000-2006