Sumečkovití - tenkrát a dnes

Reinhold Wawrzynski





sumeček americký - Ameiurus nebulosus
foto: © Reinhold Wawrzynski

Akvaristé v 60-tých letech nebo ještě v dřívějších dobách často chovali potěr nebo mláďata sumců společně se závojnatkami. Často to byl způsob jak proniknout do tajů akvaristiky a u mě tomu nebylo jinak. Přestože jsem nyní o pár let starší než jsem byl v 60-tých letech, pořád jsou tito černí "skřítci" mojí láskou. A jak se říká - stará láska nerezaví. Teď po letech opět chovám sumečky americké - Ameiurus nebulosus, anglicky označované jako "Brown Bullhead".





Samice nahoře je podstatně silnější a mohutnější než štíhlejší samec.
foto: © Reinhold Wawrzynski



Bohužel, některé druhy které jsem choval v mládí, už nejsou dostupné. Byl to Ameiurus melas - sumeček černý (Black Bullhead). I odborníci na sumce dnes stěží odlišují tyto dva druhy. Ameiurus melas je v mládí tmavě černý zatímco Ameiurus nebulosus je spíše tmavošedý. Dospíváním tato zvířata více šednou a mají lehký nádech dohněda. Břicho je světlé, často od bělavé až do temně šedé barvy. Na těle je mnoho malých bílých teček. Za mého mládí byli tito sumci, kteří dorůstají 15 až 20 cm, pro mě příliš velcí. V těch dobách totiž byla běžně dostupná akvária pro ně malá a cena dostatečně velkých akvárií byla značně přemrštěná. Dnes jsou akvária kolem 300 až 400 litrů cenově dostupná a člověk dnes může těmto sumcům dopřát odpovídající velikost nádrže.





Dospívající sumec, asi 2 roky starý.
foto: © Reinhold Wawrzynski



Moji sumci dorostli délky od 30 do 40 cm přibližně za čtyři roky. Poslední rok už nerostli do délky, ale ztloustli. Jsou teď vyšší a robustnější a vypadají velice pěkně. Akvárium není vyhřívané, tito sumci patří mezi studenovodní ryby. Teplota vody se pohybuje mezi 18 až 25 st. C, ale ryby díky provzdušňování a filtraci s tím nemají žádné problémy. Člověk jim ale v létě musí hlídat teplotu a zajistit chlazení, v době letních veder je stará dobrá výměna vody tou nejlepší volbou. Akvarijní topítka jsou zatraceně levná narozdíl od fantastických cen za dobrá chladící zařízení.

Akvárium se sumci nemám příliš osvětlené. Kteří sumci by měli rádi oslňující světlo? Severní okno je od akvária asi 1,5 metru a poskytuje jim dostatečné osvětlení. Nádrž je velmi dobře filtrovaná takzvaným hamburgským filtrem (Hamburger Mattenfilter). Člověk se může často dočíst v literatuře, že tito sumci nemají rádi proudící vodu, ale mé ryby to nijak neruší a vodu mají pořád naprosto čistou. Tito sumečci nebagrují akvarijní substrát tak jako třeba keříčkovci rodu Clarias. V akváriu je normální hrubý akvarijní štěrk a nějaké hladké kameny, ale člověk by jim měl v každém případě také nabídnout jeskyně, kam by mohli ukrýt. Vhodné jsou hluboce zasazené nebo slepené kamenné pláty, které nesklouznou a zvířata se o ně sama nezraní.





Samec dlouhý asi 8 cm.
foto: © Reinhold Wawrzynski



V mládí spolu leží tito sumečci často v jedné jeskyni, starší ryby ale dávají přednost samostatným úkrytům. Vallisneria gigantea umístěná do květináčků dokreslí výsledný obraz nádrže. Samozřejmě se musí rostliny čas od času vyměnit kvůli nedostatku osvětlení. Rychle rostoucí řasy na kamenech a dekoracích vypadají přirozeně. Dokonce i ruduchy Florideophyceae, Nemaliales a Rhodochorton můžou vypadat ozdobně. V přírodě také rostou běžně řasy a kdo někdy choval velké sumce určitě nepočítá s tím, že bude mít zarostlé holandské akvárium.





Můj největší kus.
foto: © Reinhold Wawrzynski



Potravní nároky těchto ryb je snadné uspokojit. Mají rádi tabletová krmiva, jak ta zelená se spirulinou tak hnědá bez přídavku řas. Velké vločky a pelety přijímají rádi, nicméně člověk by měl s nimi krmit velmi opatrně, aby se předešlo zakalení a znečištění vody. S chutí přijímají mražená krmiva - patentky, černé komáří larvy a koretry. Během jednoho krmení sní velmi rychle půlku balení (velikosti čokolády). Vodními blechami a jinou drobnou potravou si u nich člověk příliš sympatií nezíská. Vlastnoručně nasbírané žížaly jsou pro sumce pochoutkou, ale přece jen člověk by měl být opatrný při zkrmování žížal koupených v rybářských obchodech. Nástražní rybičky jak živé tak mrtvé sumečkům Ameiurus nebulosus nedávám, zkoušel jsem to s gupkami, ale sumci vždycky dali přednost tabletám. Mimochodem měl jsem dospívající krunýřovce Ancistrus v akváriu se sumečky Ameiurus nebulosus aniž by je sumci žrali.

Pro akvaristy, kteří se zajímají o rozmnožení těchto sumců musím říct, že ke tření i ve velmi velkých nádržích dochází jen zřídka. Pravděpodobně se jim musí vytvořit chladná zimní perioda. Mladí sumečci jsou často nabízeni na jaře v zahradních centrech jako ryby do rybníčků a jezírek, a když využijete této příležitosti, budete velmi příjemně překvapeni jejich nízkou cenou.





Pár ryb společně v úkrytu, to je vzácná událost v případě starších ryb
foto: © Reinhold Wawrzynski



Ale raději je nechovejte v zahradním jezírku, tato zvířata častou umírají z důvodu boje o potravu s velkými koi kapry a závojnatkami. Když se těmto sumečkům podaří přežít stejně je člověk bude pozorovat, jen jak poléhají v nejtmavším místě jezírka. Tato úžasná zvířata je lépe chovat v jednodruhovém akváriu, kde je možné je pozorovat. Nekupujte si ale hodně kusů, uvědomte si jaké velikosti dorůstají !





Rybaření v USA, I. punctatus - je jednoduše rozpoznatelný díky rozdělené ocasní ploutvi.
foto: © Reinhold Wawrzynski



Sumečkovití pochází ze Severní Ameriky, kde žije více příbuzných druhů. Někteří z nich dorůstají velké délky a jsou rybáři vyhledávanými rybami. Také já jsem měl to štěstí zarybařit si na sumce v USA. Ameiurus nebulosus dorůstá v přírodě kolem 40 cm.





Ictalurus punctatus (sumeček tečkovaný) na tričku.
foto: © Reinhold Wawrzynski



Do Německa se sumci Ameiurus nebulosus dovážejí přibližně od roku 1900 a byli také vypuštěni do volné přírody. Dodnes jsou na mnoha místech hojně k vidění. Nikdy se nestali oblíbenou rybou rybářů a v akváriích je těmto sumcům mnohem lépe než na pánvi. Je to ryba pro akvaristy kteří hledají něco neobvyklého a nechtějí si přitom pořizovat nějaké módní druhy. Když si je člověk koupí měl by počítat s tím, že se o ně bude muset starat a chovat je po mnoho let, protože to nejsou ryby jen na jednu sezónu.





Mladé ryby jsou hojně nabízené jako jezírkové ryby nejčastěji na jaře.
foto: © Reinhold Wawrzynski



Odkazy:
DATZ 11/04, str. 10: "Bullheads are not so as told"

Text a fotografie: Reinhold Wawrzynski, 30655 Hannover/Germany, Schiffhornfeld 8, wawrzynski.de.tt/
Překlad: Catfish



  Copyright © Catfish & Reinhold Wawrzynski, 2000-2007