ŽÍŽALY - kvalitní krmivo pro větší rybyŽížaly patří mezi kroužkovce a jsou vhodným doplňkem potravy pro větší a dravější druhy ryb. S velkou oblibou je požírají keříčkovci, pangasi, sumíčci a anténovci, ale chutnají i takovým rybám jako jsou krunýřovci. Jedná se o kvalitní a výživnou stravu. Ryby se jimi dají krmit dlouhodobě jako jedinou potravou, aniž by se u ryb objevily příznaky strádání. Žížaly si můžeme nachytat při rytí zahrady, najít pod kameny nebo v kompostu. Někdy se prodávají v obchodech s rybářskými potřebami.

Menší žížaly se dají zkrmovat celé, ale nejlepší je je nechat pár dnů v nádobě s dobře propraným vlhkým pískem nebo kousky papíru, aby si vyprázdnily trávicí ústrojí a zbavily se slizu na povrchu těla.

Větší žížaly se podávají rybám nasekané. Žížaly se zabijí ponořením do vřelé vody nebo se zmrazí. Pak se nasekají na malé kousky a důkladně se několikrát properou, aby se odstranil obsah střev a nekalil vodu v akváriu.

Živé žížaly je možné uchovávat v chladném sklepě ve větší uzavřené misce nebo krabici, ve které bude hlína, písek, piliny a listí, případně tráva. Přikrmují se rostlinnými zbytky. Hlína musí zůstat vlhká a nesmí vyschnout. Další informace, jak s nimi zacházet jsou např. na těchto stránkách.  

žížal je velké množství druhů, hnojáci (vpravo) - žijí ve starším kompostu


  

kamenačky - lze najít pod kameny, velké rousnice jsou zase hlouběji v půdě
Jak sumcům chutnají živé žížaly je vidět na tomto videu (MPG - velikost asi 1,1 MB). Přetahují se zde o jednu žížalu keříčkovec (Heteropneustes fossilis) a pangas (Pangasius hypophthalmus).  Copyright © Catfish, 2000-2006