Jezírka - shrnutí letošního roku a zazimování
(září 2003)

Životu v jezírku a kolem něj se letos opravdu dařilo. Žlutý mini leknín, který loni vůbec nezakvetl, měl letos poprvé asi 10 květů. Velký růžový leknín měl letos celkem 100 květů, červený mini leknín kolem 50, odnož růžového leknínu odříznutá na jaře zakvetla asi pěti květy na konci prázdnin. To, že lekníny začaly prosperovat připisuji především jejich přemístění do mělčího a celodenně prosluněného rybníčku, v původním vyšším a stinném jezírku se jim příliš nedařilo. Hlavně u nás letos nedošlo ke krupobití, které jim loni silně poškodilo listy.

  


Z bahenních rostlin mi největší radost udělala Sagittaria latifolia - šípatka širolistá. Z původní jediné hlízky vyrostla nádherná přes 1,2 m vysoká rostlina, z jejichž dlouhých výhonů vznikly další 2 nové krásné rostliny a koncem srpna dokonce 3 x vykvetla, květenství se mi bohužel nepodařilo vyfotit.Pro srovnání fotka šípatky střelolisté - Sagittaria sagittifolia, která u nás roste divoce např. v Lednici na Moravě.Z dalších rostlin byla pokusně umístěná v nízké "pobřežní" části jezírka akvarijní mokřanka Hygrophila. Při protrhávání akvária mi bylo líto přebytečné odnože vyhodit a proto byly pokusně zatíženy kamenem na okraji jezírka. Nejenže se jim dobře dařilo a bez problémů zakořenily a vytvořily submerzní načervenalé listy, ale dokonce jedna z nich vykvetla - byl to drobný světle modrý květ, který byl umístěný nad starším listem.U bíle panašovaného puškvorce obecného Acorus calamus "Variegatus" již dosáhla výška listů téměř 1 metr a tvarem připomínají velký vějíř.

Novou rostlinou, kterou se mi podařilo sehnat, byl plavín štítnatý - Nymphoides peltata. Po odkvětu žlutých květů se vytvořila spousta semen. Vlastní rostlina se kořeny přichytila do zeminy v košíku s leknínem. Na jaře uvidím, jestli zvládne přezimovat.Uprostřed léta se mi kolem místa, kde mám zasazenou prustku začala tvořit vláknitá řasa. Protože mi velké hnědé okružáky sežral kos a z pulců už byli dávno velcí skokani, kteří se rozutekli po zahradě, napadlo mi použít slabší roztok modré skalice. Překvapilo mě, že zásah přežil i hrubší plankton (především larvy komárů). Řasa do týdne zhnědla a začala se rozpadat. Stačilo ji jen opatrně stáhnout hrubší žínkou ze stěn jezírka a ze stěn květináčů, aby se zbytečně nerozkládala ve vodě. Zásah přežili i dospělí pancéřníčci zelení. Jediné rostliny, na kterých se projevil negativní vliv skalice, byly plovoucí babelky řezanovité - Pistia stratiotes, kterým se rozpadla část kořenů a odumřely nejstarší listy. Až po 14 dnech začaly znovu růst. Po přenesení domů a umístění do mělké misky mi babelky vykvetly(?). V každém případě doporučuji opatrnost, nesmí se použít silný roztok skalice, spíš po troškách přidávat slabý roztok a po 2 dnech sledovat, jaký vliv to na řasu mělo a v případě potřeby roztoku trochu přidat. Ne na každý druh zelené řasy to ale zabere.

Mohu-li posoudit tokozelka vodní hyacint (Eichhornia crassipes) prosperovala ve stínu a zakořeněná v malé vrstvě zeminy daleko lépe než jako plovoucí a to jak v hlubším, tak v mělkém jezírku. I přes letošní horké a slunné léto však nezakvetla.

Ve vodě mi vykvetl blíže neurčený šípatkovec (Echinodorus), který na podzim pěstuji v akváriu a na jaře umístím do jezírka, kde má podstatně více místa a dostatek slunce. Z potopených květů mi vyrostlo asi 7 nových rostlin, které už zakořeňuji v akváriu.
Zazimování

Nejmenší potěr živorodek (do 3 cm délky) byl přeloven do malého akvária poslední víkend v srpnu. Zbytek dospělých živorodek, pancéřníčci zelení a samice rájovce se mi podařilo vylovit a přesunout do akvária o 3 dny později. Bohužel ve velkém jezírku nemůžu ulovit samce rájovce, takže mi nezbude asi nic jiného, než odpustit část vody. Rájovci se během srpna v jezírku 2 x vytřeli, ale mláďat přežilo jen nepatrné množství (asi 12 ks). Bylo to dané především tím, jaké množství dravých larev hmyzu jezírko obývá a velké znakoplavky si jistě také přišly na své. Při lovení ryb se mi podařilo vylovit spoustu larev hmyzu - hlavně v mělkém jezírku (odhadem dvě stovky), velkých larev vážek ploských tam bylo asi 20 kusů a v jezírku byl i nádherný obrovský potápník vroubený. Bude zajímavé zjistit, kolik z nich přežije do jara příštího roku.

Lekníny jsou již umístěny na dně hlubšího jezírka, listy mají odstraněné, aby v zimě nehnily ve vodě. Koncem října ještě přesunu rákos a zbytek rostliny z mělkého do hlubšího jezírka.

Dva druhy okrasných trav letos poprvé vykvetly.(fotografie jsou z poloviny srpna a začátku září)


Pozn.: Samce rájovce se mi podařilo chytit až po odpuštění asi 1/3 vody z jezírka. Mláďata rájovců v akváriu rostou velmi rychle a měří už asi 2 cm.


  Copyright © Catfish, 2000-2004