Jezírka - květen/červen 2003

V jezírku, které bylo založeno vloni, se už život naplno rozběhnul. Ze dvou shluků vajíček skokanů se vylíhli malí pulci, kteří teď mají asi 6 cm a začínají se jim vytvářet zadní končetiny.Po hladině se prohání spousta vodoměrek, jejich mláďata teď měří kolem 1,5 cm.

 


K jezírku se nastěhoval párek asi 7 cm velkých vážek. Samice má zadní část těla okrově žlutou, samec je kovově modrý. Ve vodě se proháněl dokonce 3 cm velký potápník vroubený, kterého se mi podařilo nechtíc vytáhnout síťkou při odstraňování napadaných listů.

I když byla letos hodně tuhá zima a na jezírku byl asi 30 cm silný led, oba trpasličí lekníny přežily. Mají již rozvinuté listy a jeden z nich červeně vykvetl.I ostatní rostliny zvládly zimu bez potíží a obrazily. Vykvetl i malý kosatec Kaempferův (Iris kaempferi - kultivar) vysazený loni na podzim. Nově jsou v jezírku šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia) a v nízké vodě po bocích jezírka je zasazený blatouch bahenní (Caltha palustris) a prustka obecná (Hippuris vulgaris).Protože teploty vody jsou v noci ještě nízké, z ryb jsou v jezírku zatím umístěny pouze živorodky (Black Molly, platy, paví očka) a pancéřníčci zelení (Corydoras aeneus).Kromě malého 450 l jezírka pořízeného loni, mám vybudované nižší jezírko pro bahenní rostliny. Základ byl vykopán do hloubky asi 35 cm, dál už kopat nešlo protože je zde pevná hornina (rula ?). Aby nedošlo k perforaci rybniční fólie (0,5 mm), byl na hlínu položen místo klasické geotextilie prokladový materiál používaný kromě jiného i při dopravě nerezových plechů (na paletách). Je to měkká asi 2 mm vysoká umělohmotná deska, na kterou byla teprve položena fólie. I když už mám jezírko napuštěné a jsou v něm rostliny, plži, pulci a vodoměrky, potřebuji ještě upravit okraje rybníčku a doladit břehy, co se týče osázení travinami, aby se zpevnila část zeminy a nebyla deštěm strhávána ze svahu dolů.Protože na zahradě není přivedený vodovod, jako voda posloužila dešťovka nachytaná do několika umělohmotných sudů. Bohužel po napuštění došlo k jedné nepěkné události. Napravo od nového jezírka stojí ořešák a jak začal kvést, větrem byly samčí jehnědy a pyl odváty na hladinu jezírka. Ta se během asi 3 dnů kompletně pokryla zelenou řasou. Proto nezbylo nic jiného, než síťkou opatrně stáhnout hladinu a napadané jehnědy odstranit. Voda v jezírku byla lehce nazelená, řasou byla pokryta především fólie v jezírku. Aby se zabránilo opětnému vytvoření řas, byl použit starý (předpokládám, že několik let prošlý?) Algicid (od Dajana Pet). Během 2 dnů se voda vyčistila, řasa na fólii zhnědla a okružáci ji dokonale odstranili. Je zajímavé, že na přípravku bylo uvedeno, že zabíjí plže, přesto okružáci přežili, stejně tak i larvy komárů a pulci. Od té doby už je voda průzračně čistá. Uvidím, jak bude probíhat další vývoj v jezírku, protože je hodně mělké a po celý den na něj svítí slunce. Navíc na zahradě není přivedena elektřina a nemůžu zajistit pohyb vody čerpadlem.okružák těsně pod hladinou, kolem plave plankton a larvy komárů


V novém jezírku je z rostlin především rákos, orobinec, teď již asi 70 cm vysoký Echinodorus přenesený z akvária a 2 růžové lekníny, z nichž jeden vytvořil asi 4 květy a stále se objevují další poupata.

Jedna záhada, kterou se mi zatím nepodařilo odhalit, je to, co mi chytá velké plže (hnědí okružáci přes 3 cm). Vždy na stejném místě jim něco rozbije ulitu a maso sní. Každý týden tam nacházím kolem 10 prázdných ulit. Nějaké zvíře vytahuje plže z vody na zem a zezadu jim udělá asi 1 cm velkou kulatou dírku, kterou vytáhne obsah. Zatím se mi nepodařilo nikoho přistihnou při činy. Malé šnečky to buď ignoruje nebo je to pojídá i s ulitou.Dnes měly ulity už otvory nepravidelně tvarované a byly podstatně větší než ty předešlé. Odhaduji, že by to mohl být nějaký pták, který si šneky zpestřuje svůj jídelníček. Bohužel ani "plašítko" na ptáky (CD-čka zavěšená nad jezírkem na silonu) nezabralo.Z ptáků se v okolí vyskytují kosi, drozdi, sýkory, holubi a hrdličky, poštolky a sojky. Pokud by vás někoho napadlo, co za ptáka okružáky likviduje nebo jakým způsobem plže ochránit, dejte mi vědět. Dávat pletivo kolem jezírka se mi nechce.(fotografie jsou z 16.5.,20.5. a 3.6.)


  Copyright © Catfish, 2000-2004