Kteří velcí a běžně dostupní sumci se nehodí do společenských akvárií ?



Vždy v určitém období se k nám ve velkém dováží sumci jejichž chov je ve středně velkém společenském akváriu obtížný nebo naprosto nevhodný. Tyto ryby je nejlépe chovat ve velkých jednodruhových nádržích o objemu 1000 l a více, ale ne ve společenském akváriu. V zásadě se jedná o větší dravé druhy sumců.

Jsou to především někteří zástupci:
anténovců, pangasovitých ryb a keříčkovců.

Neodpustím si ještě jednou připomenout, že do akvárií a to ani velkých výstavních přes 1000 l velkých nádrží nepatří sumec Pangasius sanitwongsei (syn. P. beani), který se u nás nejčastěji označuje jako "sladkovodní žralok". Tvarem a způsoben plavání se podobá žraločím sumcům Pangasius hypopthalmus (syn. P. sutchi). Na rozdíl od nich však bývá v mládí tmavší, není tak štíhlý - má spíše kapkovitý tvar těla a poměrně velkou hlavu. Ploutve jsou celkově ostré a na koncích zešpičatělé jako u žraloka. V přírodě dorůstá 3 m. V akváriích přežívá obvykle jen do délky 60 cm, pak stejně chřadne a nakonec uhyne. Je to značně agresivní a rychlý lovec, roste velmi rychle a už v jednom roce (od délky asi 20 cm) začne ve společném akváriu napadat a pojídat ostatní ryby. Neznám nikoho, kdo by tyto ryby choval doma v akváriu déle než 3 roky. Tyto ryby vypadají impozantně a jsou dost odolné, na což hřeší především dovozci a různí překupníci, kteří je nabízejí nezkušeným akvaristům i do společných 100 l nádrží, jen aby je mohli se ziskem prodat (jejich prodejní cena je relativně vysoká).

Větší jednodruhové nádrže a velmi opatrné zacházení vyžadují také električtí sumci a zvláštní nároky mají i ryby chakovité, které se u nás ale běžně neprodávají.

Na závěr ještě uvedu zjednodušenou pomůcku - ryby, které v přírodě dorůstají přes 50 cm délky, i v akváriích dorostou značné délky. Takové ryby by si v žádném případě neměl pořizovat začínající akvarista nebo ten, kdo jim nemůže zajistit dostatečně velkou nádrž odpovídající jejich požadavkům. Než si člověk takovou rybu pořídí, má si předem zjistit jaké délky dorůstá a její nároky a hlavně si uvědomit, že takovéto ryby se dožívají i 15 až 20 let. Jejich potravní nároky co do množství a kvality jsou značně vysoké (např. anténovci potřebují pravidelně přikrmovat živými rybami, jinak se může zhoršit jejich zdravotní stav) a to ani nemluvím o vysloveně potravních specialistech.



pangasovití patří mezi sumce, kteří vyžadují především velký prostor pro plavání



  Copyright © Catfish, 2000-2006