Jak zlikvidovat nebo omezit plže tak, aby se nenarušila rovnováha v akváriu ?Různí plži (Gastropoda) podle mého názoru k akváriu patří. Požírají zbytky rostlin, čistí sklo i rostliny od řas, konzumují zbytky potravy zapadlé ve dně a likvidují i uhynulé rybky. (Nepojídají však vláknité a štětičkovité řasy ani sinice). Jsou velmi dobrými indikátory chemických látek ve vodě (měď, desinfekční prostředky, algicidy), na které reagují na rozdíl od ryb okamžitě a už ve velmi malých koncentracích a v mnoha případech se dá předejít otravě celého akvária. Jejich úhyn svědčí o zhoršených životních podmínkách i pro ryby. Problémy nastanou v případě, když se přemnoží. Pak poškozují rostliny a zvyknou si i ve velkém ujídat rybám potravu. Nepatří také do vytíracích nádrží, protože jsou nebezpeční jsou pro jikry a potěr ryb.list poškozený plži - vykousnuté kulaté a ostře ohraničené dírky
(ve FAQ9 je pro srovnání list poškozený krunýřovci)


Pokud se v nádrži přemnoží menší druhy plžů (různí okružáci, plovatky nebo živorodé pískořky - Melanoides tuberculatus apod.), je nejlepší je vysbírat ručně. Pár dní v akváriu nebudeme krmit. Pak jako návnadu použijeme kousek masa nebo list salátu, který umístíme v blízkosti hladiny. Po vypnutí osvětlení se plži do dvou hodin přemístí k návnadě. Tam je už lehce posbíráme.

Jiný způsob je použití pasti na plže. Velikost je asi 8 cm v průměru a na výšku 2 cm. Vlezový otvor je zajištěn raménky, které jsou jedno vedle druhého volně zavěšeny na osičce přes celý otvor. Délku mají 3 cm a šikmo leží dovnitř krabičky. Past funguje tak, že šnek lezoucí za návnadou svojí ulitou tato raménka nadzvedne, ty pak svojí vahou spadnou a uzavřou mu cestu zpět.

Existují ryby, potravní specialisté, kteří se plži živí a dokáží rozkousnout jejich ulity. U nás se chovají třeba čtverzubci (Tetraodon apod.). Nevýhoda je ovšem v tom, že jsou to dravci a nelze je umístit do společenského akvária. Poté co sežerou plže, pustí se do ostatních živočichů. Kromě čterzubců požírají plže i větší druhy cichlid - např. skaláry (Pterophyllum) a to tak, že je vytrhnou z ulity nebo vrubozobci paví (Astronotus ocellatus), kteří je pojídají celé. Dalším dobrým likvidátorem plžů je Botia macracanthus - mřenka nebo také sekavka nádherná (= m.ozdobná). Já chovám menší sekavku Botia almorhae (dříve zvanou také B. lohachata - mřenka pákistánská). Podobně někteří draví sumci (keříčkovci, pakeříčkovci, sumíčci a anténovci) útočí na plže a pojídají je i s ulitou. Krunýřovci (Ancistrus, Glyptoperichthys, aj.), když mají nedostatek masité stravy plže likvidují, okusují je tak důkladně, že ti pak nakonec uhynou. Z nedostatku potravy je ozobávají i živorodky (platy, gupky, mečovky) a labyrintky (rájovci, bojovnice, čichavci), které strhávají z podkladu vajíčka plžů. Pozor, někteří plži můžou přenášet zárodky různých nemocí a parazitů (např. motolice).
Colomesus asellus - jihoamerický čtverzubec


Existuje i spousta chemický přípravků, které spolehlivě plže zabíjí, ale v každém případě poruší rovnováhu v akváriu, a v létě při masivním úhynu plžů si můžeme způsobit otravu celé nádrže s následnou nutností vyměnit vodu a mrtvé plže vybrat ručně. Já se v každém případě přimlouvám za to likvidovat plže v akváriu mechanicky.

Např. Sterba proti plžům doporučuje dusičnan amonný 0,6 až 0,8 g na 100 litrů akvarijní vody. Přípravek lze použít jen do pH 7,5 (vzhledem k toxicitě v zásaditém prostředí). Plže zabíjí i algicidy, desinfekční přípravky, měď, přípravky na hubení nezmarů apod.

Jen taková poznámka na závěr, pískořky indické - Melanoides tuberculatus nemají rády pokles teploty vody pod 16 st. C a uhynou.  Copyright © Catfish, 2000-2006