Může krunýřovec aktivně lovit ryby ve společném akváriu ?
Jak je to s agresivitou u krunýřovců ?



Krunýřovci obecně nejsou výborní plavci a nepatří tím pádem mezi lovce. Jsou to ve většině případů všežravci. Když je v jejich jídelníčku dostatek masité stravy, akvarijní ryby a plže ve společné nádrži ignorují. Ale i v tomto případě budou jakoukoliv uhynulou rybu, ležící na dně považovat za potravu a okusovat. Pokud by jim ale delší dobu chyběla masitá složka, budou se ji snažit zajistit jinak. Může se stát, že v takovém případě třeba Ancistrus napadne u dna mladou spící nebo nemocnou rybu. Jako prevenci jim doporučuji podávat jednou týdně masitou složku (patentky, nitěnky, sekané libové drůbeží maso ...).

Někteří akvaristé popisují, že se z ničeho nic krunýřovec z boku přisaje na větší pomalejší ryby (terčovci, skaláry apod.). Tuto situaci se mi ještě nepodařilo vidět na vlastní oči, i když chovám skaláry amazonské v nádrži s krunýřovci Glyptoperichthys gibbiceps a s Ancistrus sp..

Mám ale zkušenost, že se takto chovají především mláďata krunýřovců. Když přilepím na sklo tablety pro sumce, mláďata se snaží co nejrychleji přiblížit a získat tak nejvýhodnější polohu vzhledem k potravě. Pak dojde k tlačenici a největší a neagresivnější kusy se na tabletu přisají. Menší krunýřovci se zachytí na úspěšnějších krunýřovcích a ve vodě chytají odpadávající kousky. Při přisátí ale většího krunýřovce nijak neohrožují ani nekoušou a postižený krunýřovec se je vůbec nesnaží odehnat. Z toho důvodu se domnívám, že se nejedná o nebezpečné chování.




například Baryancistrus patří mezi naprosto mírumilovné krunýřovce


Když má krunýřovec hlad nebo když ho nějaká ryba v akváriu dlouhodobě provokuje a obtěžuje, může ji napadnout a snažit se ji zahnat. Takto reagují obvykle dominantní samci když hájí svoje teritorium. Nejvíce se s tím dá setkat v době dospívání krunýřovců, kdy se samci snaží vybojovat to výhodnější místo vhodné pro tření a v blízkosti potravy. Samci se přisají ke dnu, tělo mají prohnuté v zádech a nepřítele zastrašují prudkými pohyby ocasu a útočí na něj vztyčenými trny na hlavě. U mladých ryb většinou nedochází ke zraněním, slabší ryba odplave a najde si jiné místo. Dospívající samci některých druhů krunýřovců (rod Pseudacanthicus, Ancistrus hoplogenys aj.) se můžou ale vážně zranit nebo i zabít. U dospělých běžně chovaných krunýřovců Ancistrus sp. se mi takový případ nikdy nevyskytl a vždy se jen jednalo o demonstraci síly bez jakýchkoliv následků.



  Copyright © Catfish, 2000-2006