Tření u krunýřovců a pancéřníčků. Péče o potěr.



Krunýřovci - Ancistrus sp.

Tito krunýřovci pohlavně dospívají asi ve dvou letech. Občas se uvádí, že se třou jen tehdy, když jsou spolu od mala vychováváni a navzájem se znají. Já mám zkušenost spíš opačnou. Ke tření častěji dojde u ryb, které byly chovány odděleně. Ke tření dávám jednoho samce a dvě samičky. Samec se obvykle vytře s tou samicí, která je více připravena ke tření, ale klidně může dojít i k tomu, že se vytře postupně s oběma. Samec hlavně potřebuje dostatek míst ke tření, aby si mohl vybrat to místo, které mu bude nejvíce vyhovovat např. jeskyňka, novodurová trubka, otvor v kořenu nebo polovina kokosového ořechu s vyříznutým otvorem. U trubek se jako nejlepší osvědčily novodurové trubky ve tvaru píšťaly s jedním ucpaným koncem nebo keramické trubky. Měly by mít takový průměr, aby se do nich vešel samec s roztaženými prsními ploutvemi (větší průměr jim nevyhovuje a ryby je jako třecí místo odmítnou).



různé tvary keramických trubek před vypálením


Trubka se v nádrži položí na dno a pokud je plastová, tak se připevní ke kameni nebo kousku skla, aby neplavala. Moji krunýřovci si nejčastěji jako vytírací místo zvolí kokosový ořech.




místa pro tření - upravená novodurová trubka a půlka kokosového ořechu


K vyvolání tření je vhodné několikrát týdně vyměnit část vody v akváriu za odstátou vodovodní. Při výměně vody je dobré zvýšit nebo snížit teplotu vody v akváriu tak, aby výsledná hodnota byla asi 26 až 27 st. C. (Pokud byly ryby chovány při vyšších teplotách pak teplotu trochu snížíme a naopak když byla teplota nižší ji zvedneme). Ne každé ryby reagují stejně, jeden pár se mi běžně vytíral i při teplotě kolem 22 st. C. Chce to trošku experimentovat a najít si pro dané ryby optimální parametry.

Jikry jsou velké oranžové, lepivé a jsou umístěny v hroznu. O jikry pečuje sameček. Ve společném akváriu je lepší samce i s úkrytem a jikrami opatrně přenést do menšího akvária s vodou se stejnými parametry. V případě jiker umístěných třeba v dutině kořenu nebo za filtrem s nimi hýbat nedoporučuji.

Líhnutí závisí na teplotě. Potěr se líhne přibližně za 5 až 6 dnů. Pak je samec vykouše z jikerných obalů. Někdy dojde u mladých nezkušených samců k tomu, že nevyvinutá mláďata vykoušou velmi brzy (i za 2 dny po tření !) a ta pak uhynou.

Po vylíhnutí nejsou malí krunýřovci příliš pohybliví a několik dnů trvá než získají tmavé zabarvení. Samec se o ně stará obvykle do té doby než se rozplavou a ztmavnou, maximálně do do té doby než dosáhnou délky 1 cm.

Potěr lze zprvu krmit řasami. Několik kamenů se umístí do elementky se starší akvarijní vodou naproti oknu, kam dopadá přímé sluneční světlo. Za pár dnů budou kameny porostlé zelenou řasou. Starší mláďata lze přikrmovat mraženými dafniemi, žábronožkou, jemně rozdrceným kvalitním vločkovým krmivem. Potěr je nezbytně nutné přikrmovat rostlinnou stravou. K tomu používám čerstvé lehce pomačkané listy salátu, které na dně přichytím kamenem, aby neplavaly. Měním je každý den. Bez rostlinné stravy často potěr hyne. Pozor na rychlenou zeleninu v zimě a na jaře - má vysoký obsah dusičnanů a u potěru dojde rychle k otravě !




mláďata Rineloricaria sp. umístěná do malé nádržky ve společném akváriu, aby se dala cíleně krmit



Pancéřníčci

nějčastěji chovaní Corydoras ( aeneus, paleatus)

Na rozdíl od krunýřovců je lepší pro tření použít variantu dva samečci a jedna samička. Ryby je dobré minimálně měsíc krmit kvalitní živou a mraženou stravou, aby se ryby přivedly do třecí formy. Pak se pancéřníci přeloví do vytírací nádrže s čerstvou o několik stupňů chladnější vodou. Pokud k vytření nedojde do 2 - 3 dnů, je dobré celý postup zopakovat. Popis vlastního tření je uveden i s fotografiemi v popisu čeledi Callichthyidae. Po vytření, které může trvat i několik hodin se rodiče odloví. Do nádrže dáme pouze jemné vzduchování tak, aby proud bublinek nenarážel přímo na jikry. V závislosti na teplotě se vylíhnou jikry. Po rozplavání je krmíme naupliemi žábronožek a planktonem. Krmit se musí jen málo, tolik co ryby dokáží spotřebovat během 10 minut. Potěr krmím dvakrát až třikrát za den. V nádrži se musí dodržovat čistota, zbytky potravy a nečistoty odsávat tenkou hadičkou a každý den měnit část vody. Větší pancéřníčci pak přijímají i sekané nitěnky a mražené dafnie.

pancéřníčci - např. pancéřníček kropenatý Megalechis thoracata (Hoplosternum thoracatum)

Vytírají se v páru. Samec staví na hladině pěnové hnízdo. Jikry je nejlepší nechat jeden den se samcem, pokud se je nesnaží pojídat. Pokud se hnízdo, třeba pomocí hlubokého talíře nebo mělké misky, přesune do náhradní nádrže, tak by se měla použít voda z původního akvária a o stejné teplotě. V závislosti na teplotě se plůdek vylíhne za 4 až 6 dnů. Jako první krmení se dají použít nauplie žábronožek (Artemia) nebo buchanky, klidně i mražené. Po vykulení mláďat se každý den musí vyměnit část vody, minimálně třetina a nahradit čistou odstátou vodu o stejné teplotě. Mladé jsou citlivé na znečištěnou vodu. Vzduchování by mělo být co nejjemnější. Pozor na silný filtr, který by je nasál a zabil, bezpečně se dá použít třeba klasický starý molitanový filtr poháněný slabším kompresorkem. Později se dají krmit i nasekanými a pak několikrát propranými nitěnkami a třeba rozdrobeným kvalitním vločkovým krmivem. Až 3 cm velké rybky jsou schopny pojídat nasekané patentky.

Aby se zabránilo zaplísnění jiker, lze do vody přidat pár kapek acriflavinu. Vhodné je i menší množství rašelinového výluhu (Torben a pod.).



  Copyright © Catfish, 2000-2006