Plotosovití - PLOTOSIDAE

(Eeltail catfishes)

hejno sumců korálových - Plotosus lineatus


Výskyt:

Čeleď Plotosidae zahrnuje přes 30 vědecky popsaných druhů. Z hlediska sumcovitých ryb jsou výjimeční tím, že někteří z nich jsou typicky mořské ryby (Plotosus lineatus - sumec korálový neboli plotos páskovaný), jiní naopak žijí ve vodě sladké (Tandanus tandanus - sumeček podivný) a jako jedni z mála zástupců sumcovitých ryb obývají i Austrálii. Vyskytují se v Indickém oceánu a Tichém oceánu, od Japonska po Austrálii.

Popis

Velikostně se pohybují od 18 cm (Neosilurus gloveri) až po 1,5 m (Plotosus canius).

Tělo mají protáhlé, holé a kryté kůží, ocasní ploutev je spojena s ploutví tukovou, řitní a hřbetní ploutev jsou srostlé a tvoří lem kolem zadní části těla ryby. Kolem úst mají 4 páry vousků. Nemají tukovou ploutvičku. Většina plotosovitých sumců má ostré, zubaté (jedovaté) trny ve hřbetní a prsní ploutvi. Při manipulaci s rybou je nutná zvýšená opatrnost, při zranění o trn se projeví prudká bolest trvající několik hodin. Jako první pomoc lze doporučit ponoření zasaženého místa do co nejteplejší vody. Vzhledem k trnům nelze ryby přelovovat pomocí síťky, do které by se okamžitě zachytily.

U sladkovodních druhů je vyvinutý pohlavní dimorfismus. Samec má dlouhou válcovitou urogenitální papilu, u samice je spíše krátká, plochá a trojúhelníkovitá.
tvar těla plotosovitých (podle Teugelse, 1996)


Charakter ryb a jejich nároky

Mořské druhy:
V mládí žijí v hejnech a jsou společenští. Při nákupu mláďat je dobré si pořídit menší skupinku těchto ryb, samostatně chovaná ryba obvykle uhyne. Až v dospělosti se přestávají do hejna sdružovat a stávají se z nich samotáři. Pro tyto ryby lze použít jen kvalitní směsi mořské soli a připravená voda se musí nechat minimálně jeden den odstát než se nalije do akvária. Vadí jim prudké poklesy salinity vody a výkyvy pH.
V přírodě mladí sumci koráloví postupují v hejnu po dně, kde hledají svými vousky potravu.
Krmí se po řadách, až se čelní řada nasytí, nahradí ji další řada ještě hladových sumců.Sladkovodní druhy:
Nádrž by měla být odpovídající velikosti ryby. Neboť nejsou příliš teritoriální, lze chovat i dva dospělé kusy v jednom akváriu. (Je možný i samostatný chov jednoho jedince.) Ryby chované od mládí v zajetí zkrotnou a dají se ochočit. Za společníky je jim hodí velké tetry a cichlidy. V nádrži je vhodné jim vytvořit více úkrytů, ve kterých kromě krmení ryby odpočívají. Potřebují také velký prostor pro plavání. Protože se jedná o ryby, které jsou schopny vyskočit z akvária, je nutné zajistit nádrž pevným a těžším krycím sklem. Teplota vody se má pohybovat v rozmezí 15 - 30 st. C a pH 6,5 - 8. Ostatní parametry vody nehrají příliš velkou roli. Jsou žraví. Potravou se doslova přecpou až mají břišní dutinu silně vypouklou. S dalším krmení je třeba počkat až do splasknutí bříška. V přírodě se živí larvami hmyzu, korýši, měkkýši a drobnými rybami. V akváriu přijímají žížaly, sekaná játra nebo libové maso, korýše a zvyknou si i na tabletovaná nebo vločkovaná krmiva.
sumeček podivný - Tandanus tandanus


Velká pozornost se musí věnovat výběru přípravků při léčení těchto sumců, jsou velmi citliví např. na přípravky s obsahem mědi a malachitovou zeleň.U nás chované ryby

K nám se tyto ryby dováží jen výjimečně, z mořských druhů je to hlavně Plotosus lineatus, který dorůstá kolem 30 cm, a ze sladkovodních druhů je to Tandanus tandanus, dorůstající v přírodě 90 cm a v akváriu asi 45 cm.

V zahraničí se někdy chovají i jiní zástupci této čeledi: Neosiluroides cooperensis - 60 cm, jehož hlavní složkou potravy jsou plži a korýšci, Neosilurus gloveri - 18 cm, Neosilurus hyrtlii - dorůstající 35 cm, který je třetí nejrozšířenější rybou v Austrálii, Neosilurus argenteus (30 cm) a Euristhmus lepturus (45 cm). U některých z nich hraje při tření důležitou roli sezónnost (záplavy).

Rozdíl mezi sumci Neosilurus a Tandanus je kromě velikosti i ve tvaru řitní ploutve. Navíc u sumce Neosilurus je hřbetní ploutev kratší. Vousy u ryb Tandanus mají buď stejnou barvu jako sama ryba nebo jsou růžové a u Neosilurus bývají světle zelené.Rozmnožování

U těchto ryb se nepoužívá k vyvolání tření hormonální stimulace.

Mořské druhy:
Sumce Plotosus lineatus se v akváriu podařilo náhodně rozmnožit. Třou se v jamce v substrátu a jikry hlídá samec přibližně 10 dnů. Jikry mají průměr asi 3 - 3,5 milimetru. Potěr jako první potravu přijímá živé nauplie žábronožek.

Sladkovodní druhy:
Samec ve dně vytvoří hnízdo, do kterého naláká samici. Po vytření hlídá jikry a později i mláďata a to déle než 2 týdny. Jiker bývá velké množství - někdy až 20 tisíc, podle velikosti samice. Líhnou se v závislosti na teplotě (19 - 25 st. C) přibližně za měsíc.  Copyright © Catfish, 2000-2006