LOPHIOSILURUS ALEXANDRI

Steindachner, 1876synonymum: Lophiosilurus agassizi, portugalsky - Pacamă, Pacamăo

Výskyt: Jižní Amerika (Brazílie)
Délka: 70-80 cm
Teplota: 22 - 27 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6 - 7,2

Tento sumec ještě nedávno patřil do čeledi anténovců - Pimelodidae, ale v současné době se řadí spolu se sumci rodů Microglanis a Pseudopimelodus do nové čeledi Pseudopimelodidae (Bumblebee catfishes, dwarf marbled catfishes). Jedná se o jediného zástupce svého rodu.

Lophiosilurus patří mezi větší druhy, dorůstá délky 70-80 cm a dosahuje váhy 5 kg. Obývá sladké vody v Jižní Americe, konkrétně se jedná o řeku Săo Francisco v Brazílii.

Má dorzoventrálně zploštělé tělo, svým tvarem, zbarvením i způsoben lovu připomíná asijské sumce z čeledi Chacidae. Hlava je velká a nahoru orientovaná. Vousky má malé. Tělo je kryté kůží. Svým zaměřením se jedná o dravce. Živí se rybami, korýši a jinou masitou stravou. Po setmění číhá na kořist zahrabán pod vrstvou sedimentu na dně, ze kterého vyčnívají ven jen jeho oči. Jakmile se k němu přiblíží obět přiměřené velikosti, rychle nasaje vodu i s rybkou do své velké tlamy.

Na stránkách www.bg.wakwak.com - je vidět Lophiosilurus částečně zahrabaný v substrátu.

Tato ryba se dováží jen velmi zřídka a její cena bývá vysoká. V dostatečně velkém akváriu (nad 500 l) se dají chovat mladí jedinci. Vzhledem k tendenci se zahrabávat, by měla být vrstva jemného písku na dně dostatečně vysoká. Vyhovující parametry vody jsou: pH 6-7,2 a tvrdost do 15 dH. Veškeré ryby do velikosti 1/3 své velikosti považuje za kořist, z toho důvodu je lepší ho chovat samostatně.


Další internetové odkazy:

www.aqua-terra-net.de
www.weichwasserfische.de
www.aquajapan.com
www.petpet.ne.jp


Moje díky za upozornění na tento fascinující druh patří Gobiovi.


  Copyright © Catfish, 2000-2006