CEPHALOSILURUS NIGRICAUDUS

(Mees, 1974)
anténovec

téměř dospělá ryba

foto: © Wolfgang Ros, wolfgang-ros.de.tt

Výskyt: Jižní Amerika - Sipaliwini, Surinam
Délka: v akváriu 35 cm, v přírodě do 50 cm
Teplota: 22 - 25 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6 - 7,5

V přírodě žije v jezírkách v mrtvých ramenech v blízkosti peřejí a rychlých říček s pískem, kameny a rozkládajícím se dřevem na dně.

Akvárium by mělo být dostatečně velké (150*70*60 cm - d x š x v) , s pískovým dnem, kořeny, s úkryty jako jsou jeskyně z kamenů nebo trubky. Je to dravec, potravu přijímá masitou a to jak živou tak mraženou - žížaly, nitěnky, patentky, korýšky, rybí maso a pod. Pozor na překrmování. Nedoporučuje se ho chovat s jinými rybami, protože se je bude pokoušet sežrat. Je možné ho naučit přijímat potravu z ruky. Není to aktivné plavec s noční aktivitou. Osvětlení akvária by mělo být spíše tlumené.

Tento druh se v zajetí ještě nepodařilo rozmnožit.

Pozn. ohledně délky: na internetu a v literatuře se uvádí maximální délka u kolem 35 cm. Podle informací akvaristů starší ryby dorostou téměř do 50 cm.


Bližší informace:

Ros, W. (2008): Cephalosilurus nigricaudus und seine Abgrenzung zu Cephalosilurus apurensis, "Aquaristik Fachmaganzin & Aquarium heute" (AF) 40 (1), Nr. 199, 34-36.

Krall, Christoph & Ros, Wolfgang (2008): „Edle Einfalt, stille Größe..." - Gedanken an einen Raubwels Südamerikas, AMAZONAS 20: 51-53.
http://www.ms-verlag.de/AMAZONAS.121.0.html


Fotografie: © Wolfgang Ros, wolfgang-ros.de.tt
téměř dospělá ryba - profil
téměř dospělá ryba - detail
dospělá ryba  Copyright © Catfish, 2000-2008