CEPHALOSILURUS APURENSIS

(Mees, 1978)
anténovec

foto: © Wolfgang Ros, wolfgang-ros.de.tt

Výskyt: Jižní Amerika (Venezuela - Rio Arichuna, Apure)
Délka: až 60 cm
Teplota: 23 - 27 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6,4 - 7,8

Akvárium by mělo být dostatečně velké, s pískovým dnem, kořeny, s úkryty jako jsou jeskyně z kamenů nebo trubky. Rostliny může vytrhávat, jednodušší je použít plovoucí druhy, které zároveň přistíní hladinu. Je to dravec, potravu přijímá masitou a to jak živou tak mraženou - žížaly, nitěnky, patentky, korýšky, rybí maso a pod. Nedoporučuje se ho chovat s jinými rybami, protože se je bude pokoušet sežrat. Je možné ho naučit přijímat potravu z ruky.

Samice jsou větší než samci a také agresivnější. Tento druh se v zajetí ještě nepodařilo rozmnožit. Podobný druh je C. fowleri, který ale dorůstá kolem 40 cm a žije v Brazílii.

Pozn. ohledně délky: na internetu a v literatuře se uvádí maximální délka u Cephalosilurus apurensis kolem 30 cm. Podle informací akvaristů ale běžně v akváriu dosahuje 35-50 cm, kusy staré kolem 11 let dorostou téměř 60 cm.


Bližší informace:
DATZ - Cephalosilurus apurensis

Ros, Christopher and Ros, Wolfgang (2007): Cephalosilurus apurensis - Ein gefräßiger Lauerräuber, aber nicht ohne Charme, in: „Die Aquarien- und Terrarienzeitschrift“ (Datz) 60 (5): 38-42.


Fotografie: © Wolfgang Ros, wolfgang-ros.de.tt  Copyright © Catfish, 2000-2007