Pasumcovití (električtí sumci) - MALAPTERURIDAE

(Electric catfishes)






foto: © Vilém Křečan


Výskyt

Čeleď Malapteruridae zahrnuje asi 11 vědecky posaných druhů. Obývají pomale tekoucí vody střední Afriky a také jezera Chad a Tanganika.

Popis

Válcovité tělo je holé, kryté pouze kůží. Hřbetní ploutev chybí. Kolem masité tlamy jsou 3 páry vousů. Mají tukovou ploutvičku. Samci jsou štíhlejší než samice.




tvar těla elektrických sumců (podle Teugelse, 1996)


Charakter ryb a jejich nároky

Žijí v bahnitých vodách se špatnou viditelností a z toho důvodu mají malé oči. Elekrické orgány, které se u nich vyvinuly přeměnou svaloviny, se táhnou po celé délce jejich těla (od konce hlavy až po bázi ocasu). Elektrický výboj směřuje od ocasu (kladný pól) k hlavě (záporný pól). Čím je ryba starší a větší, tím je schopna vytvářet silnější elektrické napětí. Malé ryby (6 cm) vydávají pouze malé napětí, které se projeví jen jako brnění. Velké dospělé ryby můžou vytvářet série krátkých elektrických ran o napětí až 200 nebo i 350 V, které ochromí i člověka. Mezi jednotlivými ranami si ryba musí elektrické orgány dobít. Je zajímavé, že rány, které omráčí nebo usmrtí jinou rybu nemají vliv na samotného sumce. Navíc jsou sumci schopni tuto zbraň velice přesně používat a to jak při lovu kořisti, tak i na svoji obranu. V zajetí chované ryby poté co si na chovatele zvyknou a dokáží ho identifikovat, i při manipulaci v nádrži elektrické rány vědomě nevytváří. Mladé a vystresované ryby, než si na život v akváriu přivyknou, ale reagují při vyrušení podstatně zbrkleji.




umístění elektrických orgánů u pasumcovitých



Vzhledem k tomu, jak velké elektrické výboje vytváří, nedoporučuje se je chovat ve společnosti jiných ryb. Při manipulaci s rybou je nutná velká opatrnost a v domácnostech s malými dětmi, které by mohly do akvária ponořit ruce, je chov elektrických sumců naprosto nevhodný. Jedná se totiž o ryby, které mají rády klid a přes den se zdržují nejčastěji ve skrýši, kterou považují za svoje teritorium. V žádném případě se tito sumci nehodí pro začínající akvaristy.

Parametry vody jim vyhovují tyto: pH 6,5-8,2 a teplota vody 23-30 st. C. Vodu mají rádi středně tvrdou. Nádrž má být prostorná a s tlumeným osvětlením, jako úkryty rybám poslouží větší hladké kameny nebo silné a odolné druhy rostlin. Tato ryba dává přednost pomalému pohybu nebo stojaté vodě. Pokud není nádrž dostatečně velká a je v ní více jedinců těchto ryb, mají sklon se vzájemně napadat. Je nutná velmi účinná filtrace, neboť při jejich krmení vzniká mnoho nečistoty. Jako potravu přijímají v mládí patentky a pro starší ryby jsou nejlepší živé ryby a sekané maso. Mají sklon se krmivem doslova přecpat a proto se nesmí překrmovat.



U nás chované ryby

V akváriích se chová obvykle druh Malapterurus electricus, který v zajetí dorůstá délky asi 40 cm. Velmi vzácně se chovají i menší sumci Malapterurus macrostomus. Oba dva se můžou vyskytovat i v albinotické formě.



Rozmnožování

V akváriu se je pravděpodobně nepodařilo rozmnožit. V přírodě Malapterurus electricus klade jikry v dutinách v říčním břehu.



  Copyright © Catfish, 2000-2006