OTOCINCLUS AFFINIS

(Steindachner, 1877)

krunýřovec jednopruhý (Golden Otocinclus)





Otocinclus sp.


Výskyt: Jižní Amerika, potoky v blízkosti Rio de Jaineira
Délka: 4 cm
Teplota: 22-26 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6,5 - 7


Otocinclus se živí především rostlinnou potravou - okusuje v nádrži řasy, aniž by při tom poškozoval listy rostlin. Jako náhradní krmivo jim lze nabídnout listy salátu a čerstvou zeleninu, podobně jako krunýřovcům rodu Ancistrus. Upozorňuji, že nejraději mají rádi zeleninu měkkou, lépe se jim pojídá a podle mých zkušeností je nejrychlejší jim zeleninu spařit (např. plátky okurky nebo salát). Spařená zelenina se ale rychle v akváriu rozkládá a není dobré ji nechávat ve vodě déle než 4 hodiny. Kromě toho přijímají i umělá krmiva, živou a mraženou potravu.

Jsou to ryby naprosto mírumilovné. Těmto krunýřovcům stačí i menší nádrž kolem 50 l, která má být silně zarostlá a částečně přistíněná. Chovat se doporučuje menší skupina asi 5-6 ryb. Chemismus vody snáší v širším rozsahu, ale nezbytná je čistá, proudící a provzdušněná voda. Vhodný je i občasný přídavek rašelinového výluhu. Mají vyvinuto střevní dýchání, které jim umožňuje využívat atmosférický kyslík. Přestože zvládnou i teplotu kolem 28 st. C, optimální jsou teploty mezi 22 až 24 st. C.

Samci jsou štíhlejší a o trochu menší než samice. Chování ryb před třením je podobné jako u pancéřníčků rodu Corydoras. Pak samec vyhledá třecí místo, položí se prohnutý do půlkruhu před samici. Ta se přisaje k jeho břišní ploutvi a přilepí na list, stěnu akvária nebo kámen 3-6 malých jiker. To se opakuje do vytření samice. Celkový počet jiker od jedné samice může být až 60 kusů. Potěr se líhne asi za 2-3 dny v závislosti na teplotě, pak 1-2 dny tráví žloutkový váček. Jako první potrava se doporučují řasy, vířníci a jemná prachová potrava.

Krunýřovci Otocinclus nemají rodičovskou péči a někdy se stane, že samec jikry sežere.

Ines Schreurmannová uvádí i možnost jikry odchovat uměle ve fotoelementce a v době před líhnutím zajistit proudění vody kolem jiker nebo se dotýkat opatrně jiker jemným štětečkem, aby se mláďata mohla uvolnit z jikerných obalů.

U nás prodávané ryby jsou ve většině případů odchycené v přírodě. Je nutné počítat s tím, že první měsíc v akváriu je pro ně kritický. Jakmile se aklimatizují, pak už s nimi nebývají problémy.

Ještě upozorním na jednu věc. V akváriu by měl být jemnější drobný písek. Tyto ryby mají tendenci hledat potravu ve štěrku a kamíncích a nemají správný odhad, kam se můžou protáhnout. Jakmile se dostanou mezi kaménky, můžou tam uvíznout a uhynout tam.

Dále by se tito krunýřovci neměli chovat s rybami, které je budou považovat za kořist. Útočí na ně např. větší cichlidy. Problém je v tom, že pokud se dravec rozhodne tyto ryby spolknout Otocinclus v sebeobraně napřímí prsní ploutve a zůstane trčet cichlidě v tlamce. Pokud se chovateli nepodaří krunýřovce cichlidě z tlamky násilím vyjmout, hrozí že obě ryby můžou uhynout.




půl hodiny se samec akary modré snažil krunýřovce vyplivnout, protože se mu to nepodařilo, chovatel musel krunýřovce vytáhnout pinzetou, cichlida přežila, ale krunýřovec ne, foto: © wladys, www.akvastranky.unas.cz


Otocinclus jsou relativně krátkověké ryby, dožívají se asi 4-5 let. Protože to jsou drobné rybky a prodávají se jako dospělé kusy, je problém určit jak jsou vlastně staré.





Existuje několik podobných krunýřovců Otocinclus a ne vždy je možné určit přesně jejich druh. Přehled krunýřovců Otocinclus je např. tady. Stránky věnované krunýřovcům Otocinclus jsou tady (v němčině).



  Copyright © Catfish, 2000-2006