PTERYGOPLICHTHYS PARDALIS
(LIPOSARCUS PARDALIS)

(Castelnau, 1855)

krunýřovec
u nás je prodejci označovaný jako "HYPOSTOMUS PLECOSTOMUS"

mládě
(foto: © Karel Vejrosta)

větší ryba
(foto: © Karel Vejrosta)


Výskyt: Jižní Amerika - Brazílie, povodí Amazonky, Santarém, Pará. V devadesátých letech byl uměle zavlečen do USA (South Carolina)
Délka: v akvarijních podmínkách kolem 30 cm, v přírodě měří kolem 40 cm, předpokládá se, že by v optimálních podmínkách mohl dorůstat i více
Teplota: 23 - 28 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6,5 - 7,5


Kresba mláďat a dospělých ryb je odlišná. Mláďata jsou světlejší, dospělé ryby mají tmavší základní zbarvení a kresba je méně výrazná. Veškeré nároky na chov jsou stejné jako u jiných velkých druhů krunýřovců např. Pterygoplichthys gibbiceps.

Ke krunýřovci Pterygoplichthys pardalis patří také ryby označované jako L021 a také L023.

Odkaz na zajímavý článek: Suckermouth catfishes: threat to aquatic ecosystems of the United States? (přibližně 700 kB - formát PDF)
ryba o délce 30 cm odchycená v deltě Orinoka, Venezuela
(foto: © Pavel Polách)Pozn.:

V letech 1991 a 1992 provedl Weber revizi čeledi Loricariidae a ryby rodu Pterygoplichthys rozdělil do 3 rodů a to Pterygoplichthys, Liposarcus a Glyptoperichthys. Pro tuto rybu použil rodové označení Liposarcus.
Ale už v roce 1997 Armbruster po delším zkoumání nenašel zásadní rozdílné znaky u ryb těchto rodů a navrhuje proto rody Liposarcus a Glyptoperichthys vrátit zpět do rodu Pterygoplichthys. Nyní jsou rody Liposarcus a Glyptoperichthys opět uváděny jako Pterygoplichthys.

Armbruster, J.W, 2004. Phylogenetic relationships of the suckermouth armoured catfishes (Loricariidae) with emphasis on the Hypostominae and the Ancistrinae.fylogeneze části rodů čeledi Loricariidae podle Webera (1992),
založeno na podobnosti koster a vnějších znaků ryb  Copyright © Catfish, 2000-2006