LEPORACANTHICUS JOSELIMAI - L264

Isbrücker & Nijssen, 1989

(Grey Leporacanthicus)

krunýřovec

Výskyt: Jižní Amerika, Brazílie: Rio Tapajós, Rio Pará
Délka: 15 cm
Teplota: 25-29 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6 - 7,6


Tento druh byl vědecky popsán v roce 1989. Bílé znaky na špičkách ploutví jsou patrné především u mláďat (ryb do délky 10 cm), u dospívajících ryb se bílá barva mění lehce do žluta a postupně mizne. Samci mají delší a robustnější hlavu, výběžky na hlavě, prsních ploutvích a na těle. Jsou výrazněji zbarvení než samice.

Ryby jsou velmi citlivé na vyšší koncentrace dusíkatých látek ve vodě, dusitany musí být neměřitelné, dusičnany maximálně do 50 mg/l. Voda má být neutrální až lehce zásaditá. Nejsou to čistí býložravci, masitá strava by měla být částečně zastoupena např. ve formě planktonu, žábronožek, larev hmyzu (patentek a pod.), korýšků a měla by být podávaná především mláďatům. Dospělé ryby přijímají jak zeleninu tak i běžná umělá krmiva pro sumce se spirulinou, z masité stravy je možné vyzkoušet rozmáčknuté plže. Jako skrýše upřednostňují kořeny. Není dobré je chovat jednotlivě, nejlépe prospívají jako menší skupinka. Akvárium by mělo mít min. délku 1 m, hladinu lze částečně přistínit plovoucími rostlinami.

Podobně jako jiní zástupci rodu Leporacanthicus mají na přísavce výběžky. Někdy jsou označováni jako "vampire pleco" nebo "Dracula pleco". Přísavka je vidět např. zde u L314 neboli LDA56 - Leporacanthicus sp. cf. joselimai nebo u Leporacanthicus galaxias.


  Copyright © Catfish, 2000-2006