ANCISTRUS sp. (cf. HOPLOGENYS)

(Rio Branco Ancistrus)

krunýřovec

mládě

Výskyt: Rio Branco - Brazílie
Délka: 8 - 15 cm (?)
Teplota: 22 - 25 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6,5 - 7,2


Zbarvení těchto ryb je proměnlivé a nejvíce se liší kresba mláďat a dospělých ryb.


Velmi podobné jsou ryby zatím vědecky nepopsané a označované jako:

Ancistrus sp. - L059 (White Seam Pleco), o délce 8 - 15 cm z oblasti Rio Guamá, mláďata mají světlý lem na ocasní a na hřbetní ploutvi, dospělým rybám někdy světlý lem chybí

Ancistrus cf. hoplogenys - L183 (White Seam Ancistrus, Starlight Bristlenose Catfish) o délce 8 - 10 cm, žijící v Rio Negro - v Brazílii, existují jedinci jak se světlými lemem, tak i bez lemu.

(Údaje o kresbě ryb jsou pouze orientační.)

Podmínky pro chov jsou stejné jako u krunýřovce brvonosého - Ancistrus hoplogenys.

Tyto ryby byly již několikrát úspěšně rozmnoženy v zajetí. Základním předpokladem pro tření je chov ryb ve velmi čisté vodě s minimálním obsahem dusíkatých látek, a to jak dusitanů tak i dusičnanů (horní hranice obsahu dusičnanů u mláďat je asi 50 mg na litr vody) ! Teplota vody při tření a následném vývoji jiker se doporučuje 26 - 27 st. (přestože lze použít i vodu chladnější kolem 19 - 21 st.), pH neutrální a bez problémů snesou vodu polotvrdou do 18 N st. Jikry jsou žluté a jejich množství se pohybuje mezi 60 - 70 kusy z jednoho tření. Jikry se líhnou pátý den po vytření a žloutkový váček tráví asi 9 - 10 dní. Pak začínají okusovat jemné řasy a přijímají i drobnou potravu. Lze použít i částečně potravu umělou - minigranule a hlavně čestvě rozmixovanou rostlinnou potravu. Vyžadují silnější filtraci a nádrž je dobré 2 x denně odkalovat a každý den měnit čtvrtinu vody za čestvou. Mláďata ve srovnání např. s běžně chovaným Ancistrus sp. rostou pomalu.


  Copyright © Catfish, 2000-2006