ANCISTRINAE sp. - L239


(Blue Panaque, Blue Fin Panaque)
krunýřovec, "modrý panaque"

Výskyt: Jižní Amerika - Venezuela, Rio Orionoco, Amazonka
Délka: 8 - 12 cm, max. 15 cm (?)
Teplota: 22 - 29 st. C (?)
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: do 7 (neutrální voda, ne alkalická)


Tato ryba je zajímavá svým zbarvením. Základní barva je černá, ale při správném osvětlení se zdá být namodralá, především konce ploutví jsou světlejší. Je to nový nepopsaný druh, u kterého není přesně určen ani rod. Zdá se, že by se mohlo jednat o rybu příbuznou krunýřovcům Panaque nebo Panaqolus. Přestože jako jiní krunýřovci okusuje kořen, dřevo pravděpodobně netvoří tak významnou část potravy jako např. u krunýřovců Panaque. Má rád okurky, karotku, plátky cukýny a různých dýní a tykví. Z umělých krmiv přijímá např. tablety se spirulinou, z mražených krmiv larvy hmyzu a drobné korýše.

Nejedná se o příliš společenské ryby, ale nejsou rvaví ani příliš agresivní k jiným rybám nebo k vlastnímu druhu. Zdá se, že jsou to ryby s denní aktivitou a většinu času tráví posedáváním na skalkách, kamenech, kořenech a nemají tendenci se přes den schovávat v úkrytech.

Akvárium by mělo mít alespoň 150-200 litrů. V nádrži musí být čistá, měkčí, proudící a prokysličená voda s nízkým obsahem dusičnanů. V zajetí zatím nebyl rozmnožen.  Copyright © Catfish, 2000-2006