ACANTHICUS

krunýřovec
(Lyre Tail Pleco)





mladý krunýřovec Acanthicus adonis



Acanthicus adonis, Isbrücker & Njissen, 1988 - krunýřovec Adonis (Polka Dot Lyre Tail Pleco)

Výskyt: Brazílie (Rio Tocantins)
Délka: kolem 1 metru v přírodě (v akvarijních podmínkách pravděpodobně i 60 cm)
Teplota: 23 - 27 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6 - 7


Acanthicus hystrix, Spix & Agassiz, 1829 - krunýřovec černý (Lyre Tail Pleco, pravděpodobně sem patří i brazilský krunýřovec L155 z Rio Xingu)

Výskyt: Brazílie, Peru
Délka: 70 cm v přírodě, možná i víc
Teplota: 22 - 27 st. C
Tvrdost vody: měkká až středně tvrdá
pH: 6,5 - 7,2



Jedná se pravděpodobně o největší krunýřovce vůbec. V přírodě dosahují délku až 1 metr. Hlava je jakoby shora lehce stlačená. Ocasní ploutev těchto krunýřovců má typicky lyrovitý tvar, na koncích je protažená, tělo je štíhlé, pokryté ostrými trny. Ve hřbetní ploutvi mají méně než 9 paprsků. Tuková ploutvička chybí.
(Samci mají mít údajně na bocích hlavy a na prsních ploutvích větší množství štětinovitých výrůstků-odontodů než samice.)

Zbarvení mláďat: u A. adonis mají mláďata žluté tečky, které rybám s vyšším věkem (2-3 roky) částečně mizí a ryba je pak šedočerná (viz fotografie dospělých A. adonis níže); mláďata A. hystrix jsou tmavá (šedočerná), stejně tak dospělé ryby.



tečkovaně zbarvené mládě Acanthicus adonis



Pro zajímavost přidávám odkaz na pár fotografií, aby si akvaristé mohli udělat představu, o jak velké ryby se jedná:
A. adonis
A. adonis - 90 cm
A. adonis
A. hystrix

Vzhledem ke své délce jsou tito krunýřovci vhodní jen do obrovských nádrží, mladé ryby se doporučuje chovat jen v akváriích nad 300 litrů (délka nádrže alespoň 1,5 metru, u starších kusů by pak délka nádrže měla být nad 2 metry). Vodu potřebují čistou, s nízkým obsahem dusíkatých látek, prokysličenou a částečně proudící. Důležitou roli hraje i kořen a slouží jim jako úkryt a k okusování.

Jídelníček ryb by měl obsahovat jak rostlinnou tak i masitou složku. Nabídnout jim lze salát, špenát, plátky okurek a cukýny, dále pak třeba mražené patentky nebo strouhané hovězí srdce a rybí maso. Aklimatizovaná mláďata přijmou vločková krmiva, různé tablety nebo "čipsy" pro sumce.



mládě Acanthicus adonis



Při manipulaci s těmito rybami je třeba postupovat opatrně, aby se člověk nezranil o trny na bocích a na ocasu.

Přestože se jedná o velké ryby, chovají se k menším rybám většinou mírumilovně. Agresivně se můžou chovat k zástupcům svého druhu.

Prodejci nabízí krunýřovce se zajímavou kresbou, který pravděpodobně také patří do rodu Acanthicus a označuje se jako "Acanthicus cf. adonis MARBLE".




Acanthicus a v písku zahrabaná trnucha skvrnitá Potamotrygon motoro


  Copyright © Catfish, 2000-2006