MEGALECHIS THORACATA

Cuvier & Valenciennes, 1840

pancéřníček kropenatý

pancéřníčci Megalechis - vlevo samec, vpravo samice

Synonymum: Hoplosternum thoracatum

Výskyt: Panama Venezuela, Kolumbie, Paraguay.
Délka: 15-20 cm
Teplota: 22-28 st. C
Tvrdost vody: snáší v širokém rozmezí
pH: 6,0 - 7,5


Samec má delší čevenohnědé a na konci špičaté prsní ploutve, samice má prsní ploutve kratší a kulaté, v břišní partii je širší. Samec má břicho šedohnědé, u samice je bělavé s černými skvrnami.

 

samec a samice - břišní strana

 

samec a samice - pohled z boku


V akváriu byl mnohokrát rozmnožen. Jako příprava ke tření je dobré měsíc krmit pancéřníčky živým nebo mraženým krmením - žížaly, nitěnky a patentky, je dobré je přikrmovat 1 ař 2-krát týdně mraženým špenátem nebo jiným nasekaným zeleným krmením. Jak se samice zaplní jikrami (nelze přehlédnout - má zvětšené bříško), vymění se 1/3 až 1/2 vody za čerstvou odstátou, stejné nebo vyšší teploty, přidá se menší množství Torbenu nebo jiného rašelinového výluhu. Teplota vody by měla být kolem 27 st.C. Na hladinu se dá kus polystyrenu, umělý list leknínu nebo jiné ploché nejedovaté rostliny, co plave na hladině. Samec postaví pěnové hnízdo a vytře se se samicí. Akvárium by mělo mít kolem 100 l, samice tam musí mít dost úkrytů, aby se schovala před samcem nebo je třeba ji na čas odlovit. Samec hnízdo streží a agresivně útočí na jiné ryby nebo na lidskou ruku, pokud se přiblíží k hnízdu. Kouše nebo zahání nepřítele šploucháním vody. Pokud je samec mladý a nezkušený, může jikry od druhého dne od tření žrát. V takovém případě je nejjednoduší podebrat hnízdo miskou nebo talířem a přendat ho celé opatrně do jiného akvária, kde bude voda se stejnou teplotou a parametry jaká byla v původní nádrži.

Starší záběry ze tření pancéřníčků jsou tady.


Video jak střeží samec jikry ve hnízdě je zde (formát MPG, velikost 4,9 MB).samec hlídá jikry


Pokud jsou v akváriu jiné ryby, šance přežití potěru je malá. Potěr je hodně citlivý na kvalitu vody, musí se udržovat velmi čistá bez dusíkatých látek a nespotřebované krmení odsávat pryč.
krmení - samička s 4 cm mládětem


  Copyright © Catfish, 2000-2006