MYSTUS VITTATUS

(Bloch, 1794)

sumíček indický




foto: © Pavel Danda

Výskyt: jižní Asie - Indie, Pákistán, Nepál, Thajsko, Malajsie, Srí Lanka
Délka: maximálně 20 až 21 cm
Teplota: 22 - 28 st. C
Tvrdost vody: měkká až tvrdá
pH: 6,0 - 7,5

Jedná se o velmi odolné sumce. Akvárium je vhodné zvolit o objemu 100 l a více. V nádrži je dobré pro ně vytvořit několik menších úkrytů. Protože se rádi pohybují je dobré jim vyčlenit i nějaký prostor pro plavání. Jsou aktivní i přes den. Za společníky lze zvolit jen dostatečně velké ryby. Potěr a menší ryby považují za kořist, bezpečně se dají kombinovat až s rybami delšími než 8 cm. Neryjí ve dně a nepoškozují rostliny. Jsou společenští, v přírodě žijí v malých hejnech a i v akváriu jim vyhovuje chov v menší skupině. V nebezpečí vydávají kňouravé zvuky.

Samice připravené ke tření jsou při pohledu shora plnější v bříšku. Tento druh byl již mnohokrát rozmnožen, nejčastěji však po hormonální stimulaci. Samice mívá až 10000 jiker. Plůdek se líhne asi za 30 hodin a 1 až 2 dny se rozplavává. Jako potrava pro mláďata se používají nitěnky. Mláďata rostou nerovnoměrně. Je lépe chovat společně jen stejně velká mláďata, protože se u nich často vyskytuje kanibalismus.

Velice podobný druh je sumíček žíhaný - Mystus tengara, jeho odlišení od M. vittatus je nesnadné a někteří autoři je považují dokonce za jeden druh.

Pozn.: Tak jako všichni Bagridae, je velmi citlivý na použití chemických přípravků v akváriu.






foto: © Vilém Křečan


  Copyright © Catfish, 2000-2007