LEIOCASSIS SIAMENSIS

Regan, 1913

sumíček thajský, sumeček thajský

foto: © Vilém Křečan

Výskyt: Thajsko,Kambodža
Délka: 14 - 18 cm
Teplota: 22 - 25 st. C
Tvrdost vody: měkká, středně tvrdá i tvrdá voda (do 20 st.N)
pH: 6,2 - 7,5

Jedná se velmi odolné a přizpůsobivé sumce. Parametry pH a tvrdosti u nich nehrají velkou roli a snáší je v širokém rozsahu. Akvárium je vhodné zvolit o objemu 150 l a více. Vzhledem k tomu, že se jedná o ryby s večerní a noční aktivitou, je dobré vytvořit jim z kamenů, dřeva a rostlin úkryty, kam by se mohly schovat přes den. Odpočívají nejraději v jeskyňkách, kde kopírují tělem sklon stěny, někdy v úkrytu leží i v poloze břichem nahoru. Osvětlení se volí spíše tlumené, případně se použijí plovoucí rostliny k zastínění. Neryjí ve dně ani nijak nepoškozují rostliny. Těmto sumíčkům vyhovuje středně rychlé proudění vody. V mládí se chovají v menší skupině, v dospělosti jsou ale teritoriální a vůči příslušníkům svého druhu i rvaví. K ohraničení svého teritoria vydávají vrčivé zvuky. Za společníky lze zvolit ryby středně velké, drobné rybky a potěr považují za kořist. Nevhodná je ale i kombinace s rybami, které mají velké a protáhlé ploutve, protože někteří sumíčci jim je velmi rádi okusují. V přírodě se živí zejména hmyzem, jeho larvami a drobnými rybkami. V zajetí nejsou v potravě příliš vybíraví, přijímají veškerá umělá krmiva odpovídající velikosti, ale nejraději mají masitou stravu jako jsou nitěnky, patentky, menší žížaly, sekané libové maso a pod.

Dospělé samice jsou plnější v břišní partii a celkově robustnější. V akvarijních podmínkách se je podařilo již několikrát rozmnožit pomocí hormonální stimulace.

Mladí jedinci se často zaměňují s anténovcem Microglanis iheringi.

Pozn.: Tak jako všichni Bagridae, je velmi citlivý na použití chemických přípravků v akváriu.  Copyright © Catfish, 2000-2006