Mřenkovití - AMPHILIIDAE

(Loach catfishes)





Phractura ansorgii - samice


Výskyt:

Čeleď Amphiliidae zahrnuje asi 60 vědecky popsaných druhů. Žijí v Africe v říčkách a potocích převážně ve vyšších nadmořských výškách.

Popis

Jedná se o malé sumce, maximální velikost je u nich 18 cm, přičemž většina z nich dorůstá méně než 12 cm. Tvarem těla připomínají mřenky, případně mají štíhlé protáhlé tělo. Obrnění sumců je tvořeno výběžky vnitřní kostry a má důležitou funkci např. při pohybu těchto ryb v prudce tekoucí vodě, aby nedošlo k jejich poranění. Některé druhy tvarem úst umístěných naspodu hlavy připomínají ryby rodu Rineloricaria z čeledi krunýřovců - Loricariidae, oproti krunýřovcům jsou ale mřekovití velice choulostiví. Hřbetní a řitní ploutev jsou malé. Hřbetní ploutev není vyztužena trnem. Většině druhů chybí trn i v prsní ploutvi, naopak některé druhy mají krátký trn v tukové ploutvičce.




tvar těla sumců čeledi Amphiliidae (podle Teugelse, 1996)


Charakter ryb a jejich nároky

V přírodě obývají okraje řek a potravu hledají mezi rostlinami ve středních vrstvách vodního sloupce. Některé druhy jsou značně choulostivé. Akvárium pro ně by mělo být dostatečně osázené rostlinami a silně prokysličené. Filtrace vody by měla být kvalitní a proud vody vyžadují spíše silnější. Důležitá je i pravidelná výměna vody části vody. V nádrži s vysokými teplotami se necítí dobře a je nutné udržovat teplotu vody pod 24 st. C. Voda má být měkká až středně tvrdá s pH 6,5-7,5. Při poklesu pH na hodnoty kolem 6 už ryby můžou uhynout. V akváriu přijímají nejraději živou a mraženou potravu - larvy pakomárů, hrotnatky a pod a také si přivyknou na tablety pro sumce. Řas si příliš nevšímají. Někteří jedinci akceptují i kousky cukýny a listy salátu.



U nás chované ryby

U nás se s těmito rybami nesetkáváme příliš často. Asi jediným častěji chovaným druhem je Phractura ansorgii - fraktura Ansorgeova.



Rozmnožování

Jediné údaje o tření jsou uváděny u ryb Phractura ansorgii, které v akváriu dorůstají asi 9 cm. Samice je výrazněji zbarvená než samec a tělo má pokryté tmavě hnědými skvrnami. Při tření samec ohne tělo do tvaru U kolem těla samice a několi minut tak setrvá. Samice klade při jednom tření asi 100 až 400 modrozelených jiker se silným želatinovým obalem, které mají průměr asi 1 mm. Připomínají spíše vajíčka obojživelníků. Mláďata se líhnou asi za 2 - 3 dny a potravu začínají přijímat za dalších 5 - 6 dnů. Rostou velmi pomalu.



  Copyright © Catfish, 2000-2006