PIEŠŤANY - termální jezírka
V Piešťanech na lázeňském ostrově (kousek za Skleněným mostem v blízkosti termálu) jsou jezírka s lekníny. V jednom z nich žijí koi kapři a směska studenovodních ryb, ve dvou dalších živorodky a to různě barevné mečovky a gupky.
V prostředním jezírku můžeme zahlédnout i dvě velké labyrintky, pravděpodobně se jedná o 2 samce, jeden modrý (asi Trichogaster trichopterus) a druhý oranžový. Tito čichavci jsou krásné dospělé kusy. Obvykle se schovávají každý pod svým listem leknínu a hájí si svoje teritoria. (Viděli jsme je pokaždé na stejném místě.) Vyplavou zpod listů vždycky jen na chviličku, modrý čichavec je dominantní a dost tvrdě zahání oranžového.

Z jiných živočichů jsou zde vidět žáby (převážně různé druhy skokanů) a dospělé želvy nádherné - Trachemys scripta elegans.Hladina jezírek je pokryta spoustou leknínů. Teplota v jezírcích byla podle mne asi 24-25 st. C (v červenci). Ryby jsou zde chovány údajně celoročně, protože se jedná o termální pramen.

Zajímavé jsou údaje týkající se parametrů vody. Orientační měření v prostředním jezírku se živorodkami provedl začátkem Peter Krajčovič. K měření byl použit TESTKIT Combi 5.

Výsledky jsou následující: NO3: 10 mg/l, NO2: 0 mg/l, celková tvrdost: mezi 14 až 20 st. dGH, uhličitanová tvrdost: 10 až 15 st. dKH a pH 7,6.

velké bílé lekníny (Nymphaea alba)
středně velké růžovo-fialové lekníny s květy na vysokých stoncích
Pod jedním z leknínů viktorie královské (Victoria regia) v prostředním jezírku
pravděpodobně vyvěrá termální voda.

(7/2002)


  Copyright © Catfish, 2000-2006