MACROPODUS OPERCULARIS - rájovec dlouhoploutvýRájovce chovám od jara do podzimu v jezírku a v zimě je mám ve společném 130 l akváriu s krunýřovci a pancéřníčky.jeden z mála záběrů, na kterém toto akvárium vypadá jako téměř nezarybněné     :-)))I když jsou v akváriu dva samci, každý obývá jiný roh a doposud se vzájemně ignorovali. V akváriu se jen občas "pošťuchovali" při krmení.
samecNedávno ale došlo mezi nimi k dvouhodinové rvačce. Přestože se ryby napadaly velice silně, po bitce na nich nebylo patrné sebemenší zranění.

V jezírku se mi rozmnožování rájovců vyfotit nepodařilo. Vyvedli tam mláďata, která rostla velice rychle díky množství planktonu. Část mláďat přežila (12 ks), přestože tam měla spoustu nepřátel: lovili je různí dravci - larvy vážek, šídel, potápník, znakoplavky, paví očka a Black Molly.

Přidám alespoň pár fotek z akvária. Tam dominantní samec staví s přestávkou asi 5-ti dní pěnové hnízdo na hladině, v místě kde je množství plovoucích rostlin a ze spodu roste Anubias nana připevněný na kořenu. Pokud se mi podařilo vysledovat, samec přesvědčí některou samici ke tření přibližně po 14 dnech.
pohled na pěnové hnízdo s jikrami
detail hnízda - malé sytě zbarvené "plné" útvary mezi bublinkami jsou jikry
samec hnízdo nepřetržitě hlídá
doplňuje prasklé bublinky a vypadnuté jikry sbírá a plive nazpět do hnízda


  

zastrašuje a odhání jiné ryby včetně samice
potěr se vykulí velmi rychle - asi za 24 hod. a sbírá různé drobné částečky z hladiny (zvětšeno),
ve srovnání s potěrem sumců nebo živorodek je štíhlý a drobný


  

mláďata velká 1,5 až 2 cm  Copyright © Catfish, 2000-2006