Benyho jezírko - 2007
Jezírko je staré 6 let. Velikost je zhruba 5 m na 4 m a hloubka 1,2 m. K filtraci slouží venkovním filtr, který je schovaný pod dřevěnou terasou. Je to Oase biotec 10, UV lampa biotron 15 W a Oase pumpa aquamax 5500 L/hod. Filtr čistím jednou za dva týdny (hrubé molitany - modré) a jemné jednou za 2 měsíce nebo podle potřeby.UV lampu už nepoužívám, protože na základě pár pokusů a testů jsem došel k závěru, že její použití nemá výrazný efekt na běh v jezírku.

Voda v jezírku je stále tak čistá jak je vidět na fotkách a na videu. Samozřejmě, že mám řasy, ale ty se objeví jen na začátku jara, jak se voda oteplí a když převezmou svou funkci rostliny funkci, tak řasy mizí. Nepoužívám žádné přípravky proti řasám ani ničemu jinému. Moje motto je čím víc rostlin, tím je voda kvalitnější a čistší. V létě nechávám hladinu úplně zarůst, protože jezírko je situované na jižní stranu, takže je tam celkem teplo a leknínové listy vytváří stín rybám a hlavně chrání před přehříváním.Tímto popisem nechci nikomu říkat, že jen tento postup je správný a nejlepší, jen uvádím své zkušenosti za ty roky, co jezírko mám a čeho jsem si všiml a co si myslím, že je pro mé jezírko optimální. Samozřejmě, že je to vše individuální, stejně jako u akvárií. Vše stejné a přece je vše jiné. :-)

Z techniky používám ještě vodní vysavač Pondovac Oase, kterým 2 až 4-krát za rok vysaji dno jezírka. Nikdy ne víc než čtvrtinu celkového objemu vody. Jezírko nebylo za posledních 6 let ještě ani jednou celé vypuštěné.

Vláknité řasy odstraňuji klacíkem, na který řasy namotávám a pak vytáhnu z jezírka. Toto se snažím dělat až v době až jsou mladé rybky (závojnatky a plůdek jiných ryb) dostatečně pohyblivé, protože řasy jsou výborný úkryt pro nejmenší rybky.

V rybníčku mám různé druhy rostlin a ryb. Část leknínů jsem si koupil na www.seerosensorten.de a zbytek jsem dostal od známých. Vodní rostliny mám z přírody - z různých jezer a potoků.Každé jaro přichází asi 20-30 ropuch klást do jezírka vajíčka. Většinu vajíček odnáším k nedalekému jezeru, protože jinak filtr všechny pulce nasaje a většina z nich pak uhyne. Pár pulců si nechávám a mám je v kýblu na pozorování, a když jsou z nich žabičky tak je vypouštíme k jezírku a ony potom zmizí do lesa. Je zvláštní, že pulci od skokanů zelených nemají podobné problémy s filtrem. Většinou jsou schovaní jen na mělčině v rostlinách a mají mnohem silnější pud sebezáchovy. Filtru se dovedou vyhýbat jak čert kříži. :-)Málokdy se stane, že nějaký pulec skokana skončí ve filtru. Když se filtr kontroluje každé 2 dny, dají se pulci od ropuch vychytat a dát zase zpět do jezírka, ale kdo má tolik času. Proto je lepší je odnést do nějaké tůňky nebo jezera kde mají větší na přežití než v jezírku s filtrem. Kolem jezírka žije pár ropuch, které mají ukryt někde pod terasou. Další nájemník je velký zeleny skokan, který je obvykle ve vodě a když svití sluníčko tak se opaluje na okraji jezírka. Ten už žije v jezírku 4 roky. Pravděpodobně je to samička, protože nekváká. Měl jsem i kvákalu, který byl přenesen z důvodu sousedů pryč do velkého jezera. :-( Dále mám pár hnědých skokanů, kteří žijí celkem nenápadně a jsou vidět jen občas.Jak je vidět na videu jsou v jezírku různé druhy ryb - od střevle, koljušky tříostné, hrouzků, závojnatek, jeseterů až po koi kapry. Koi si nechávám 3-4 roky z důvodu růstu a pak je věnuji kamarádovi, co má na zahradě obrovské jezírko, tam je mým přerostlým kapříkům dobře.Jeseteři jsou absolutní miláčci, jak je vidět na videu. Mám tam jednoho jesetera hvězdnatého a jednoho jesetera ruského. Jen je problém s kočkami, protože jeseter nemá přirozený strach jako koi a jezdí do mělčin, kde se dá úplně bez problémů chytit, což je velká nevýhoda. Samozřejmě se dá na tyto věci myslet už při stavbě jezírka a vybudovat ho pro kočky nepřístupné.Vodu do jezírka dolévám jednou za dva dny, protože se celkem dost vypařuje.

Co se potravy týká, koi kapry krmím na hladině a pro jesetery používám speciální granulované na dno. Je důležité vždy nejdříve nakrmit koi a pak teprve jesetery, protože by jim všechno sežrali. Jako delikatesu jim dávám mražené komáří larvy (patentky), krevetky a perloočky.To je asi vše co jsem chtěl napsat o jezírku, kdyby měl někdo nějaké otázky rad zodpovím na benedikt337@hotmail.com.
Technika

Ryby, rostliny a další fotografie jezírkaVidea ke stažení - krmení pod vodou:

video 1 (formát AVI, velikost 9,3 MB)

video 2 (formát AVI, velikost 9,8 MB)

video 3 (formát AVI, velikost 8,9 MB)

video 4 (formát AVI, velikost 7,6 MB)

video 5 (formát AVI, velikost 9,8 MB)  Copyright © Catfish & Beny, 2000-2007